2016’da Avrupa Yakasında her gün 55 konut dönüştü

İstanbul Avrupa Yakası’nda şubat-aralık döneminde 18 bin 585 konut kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

2016’da Avrupa Yakasında her gün 55 konut dönüştü

CLK Boğaziçi Elektrik’in 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu her gün 55 konutun yenilenmek için yıkıldığını ortaya çıkardı. İstanbul Avrupa Yakası’nda şubat-aralık döneminde 18 bin 585 konut kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

Yıl içinde en yüksek konut yıkımının yapıldığı dönem ise 2 bin 796 adet ile aralık ayı oldu. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, rapor sayesinde İstanbul’da yeni konutların hangi bölgelerde geliştiğini ve ikinci elde konut hareketliliğini görebildiklerini belirtti.

Yılın Son Çeyreğinde Yeni Konutlara Geçiş Arttı

2016 yılının tamamında yeni konutlara en yoğun geçiş Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir gibi gelişen bölgelerde gözlendi. Bu bölgelerde yıl içinde 51.235 konutun kapısı ilk kez açıldı. Bu da İstanbul Avrupa Yakası’nda kapılarını ilk kez açan yeni konutların yaklaşık yüzde 37,5’ine denk geliyor. Söz konusu bölge 2016 yılında ikinci el konutlarda da 57.203 taşınma ile liderliği elinde tuttu. İkinci el konutlarda en yoğun hareketin yaşandığı bir diğer bölge ise şehrin merkezi olarak ifade edilebilecek Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane oldu. Halit Bakal, yeni yıldan itibaren bölgedeki hareketliliği göz önünde bulundurarak nokta atışıyla Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir’deki sayıların kendi başlarına değerlendirileceğini kaydetti.

Rapora göre 2016’da 478 bin 466 taşınma hareketi yaşandı. Bu dönemde yeni konutlara geçişlerin oranı bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 136 bin 588’e ulaştı. İkinci elde kullanıcı değiştiren konut sayısı ise 341 bin 878 olarak gerçekleşti. Yeni konutlara geçişte en büyük hareket yılın son çeyreğinde yaşandı.

Yabancı Abone Sayısı %82 Arttı

2016’da yabancı abone sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 82 artarak 34 bin 30’a ulaştı. 141 ülke vatandaşının ikamet ettiği Avrupa Yakası’nda ilk sırayı 12 bin 536 ile Suriyeliler aldı. Suriyeliler yabancı ailelerin yaklaşık üçte birini oluşturdu. Suriye’yi Irak, İran, Afganistan, Azerbaycan ve Çin vatandaşları izledi.

CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu ile İstanbul Avrupa Yakası’nda 2016 yılı boyunca gayrimenkul hareketlerini net olarak ortaya koyduklarını belirtti. Rapor sayesinde İstanbul’da yeni konutların hangi bölgelerde geliştiğini ve ikinci elde konut hareketliliğini görebildiklerini anlatan Bakal, yıkımı gerçekleşen konut istatistikleri ile de hayati öneme sahip kentsel dönüşüm etkisini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Yabancıya Vatandaşlık Kanunu Etkisi Gayrimenkul Enerjisi Raporu İle Görülecek

Raporun Türkiye ekonomisinin dinamosu gayrimenkul sektöründeki aktörler tarafından kendilerine bir yol haritası olarak seçildiğine dikkat çeken Bakal, rakamlara göre İstanbul’daki yeni konut yapımının ülke büyümesine olumlu katkı sağladığını görmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Bakal, “Bu verilerden hareketle İstanbul’un hangi bölgesinde büyüme ve yatırım ihtiyacı olduğunu rakamlarla gayrimenkul sektörünün hizmetine sunuyoruz. Gelen olumlu tepkilerle Raporumuzu daha da çeşitlendirme yoluna gidiyoruz. Yeni bir gelişme olarak artık 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verileceği Türkiye’de biz de Gayrimenkulün Enerjisi Raporumuzun içeriğinde yabancı oturumcu sayı ve milliyetleri istatistiklerine ağırlık vereceğiz dedi.

 

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir