Connect with us

ŞİRKETLER

4,5G Nedir ne zaman Kullanılacak? İnternet Ne Kadar Hızlanacak

1 Nisan 2016 itibariyle kullanıcılar mobil geniş bant internet erişiminde 10 kata kadar artışlar görecekler. 4,5G Nedir? Data ve görüntülere daha kolay ve daha hızlı erişeceğiz” dedi.

Published

on

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu, programda yaptığı konuşmasında internetin girişimciliğin önünü açtığını belirterek, “Elimizin altındaki bilgisayarla G20’den ne bekliyoruz. G20’nin dijital ekonomiye alakası bugüne kadar ne yazık ki çok sınırlı kalmış. İnternetin bugüne kadarki hızlı gelişimi açık yapısının bir sonucu oldu. İnternet girişimciliğin önünü açtı.
Hiçbir mecra kuralsız olmaz. Bu internet için geçerli olmalı. İş dünyası olarak internete koyulan kurallarla ilgili 5 beklentimiz var. Kurallar interneti kısıtlayan değil internetin önünü açan bir rol üstlenmelidir. Kurallar hızlı teknolojik gelişime ayak uydurabilecek şekilde sade ve esnek olmalıdır.
Özel sektörün görüşü alınarak koyulmalıdır. Kurallar girişimcilere işini nasıl yapacağını dayatmamalı sadece genel bir çerçeve çizmelidir. Kuralların devletler arasında uyumlu olmasına özen göstermelidir. Bilgiye erişimin çok daha kolay olduğu, uzakları yakın eden bir dünya. Böyle bir dünya dijital ekonominin dönüştürücü gücüyle ancak mümkündür. Bu fırsatı en iyi şekilde kullanmak hepimizin elinde” dedi.
4,5G Nedir Nasıl Geçiş Yapılır 
MOBİL iletişim operatörleri akıllı cihazlardaki internet bağlantısını en az 10 kat arttıracak 4.5G için harıl harıl çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 5 ay sonra en gelişmiş mobil internet bağlantısı olan 4.5G’yi dünyada ilk kez kullanmaya başlayacağız. Ancak Türkiye’nin dünyada ilk kez 4.5G teknolojisini kullanması, ilginç detayları da ortaya çıkarıyor. Bu detaylardan biri de akıllı telefonların veya tabletlerin ekranında ne yazacağı. Bilindiği gibi şu anda 3G teknolojisi kullanıyoruz ve cihazların ekranlarında da ‘3G’ simgesi bulunuyor. Ancak 4.5G ile ekranda ne yazacağı konusunda mobil iletişim pazarında tartışmalar da başladı. Bunun sebebi de yabancı markaların akıllı telefon yazılımlarında 4.5G simgesi kullanmaması.
SEÇENEKLER BELLİ
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yeni iletişim teknolojisinde ekranda ne yazacağı konusunda çalışmaların mobil operatörler tarafından yapılacağını ifade ediyor. Ekranda 4.5G yazması konusunda çalışma başlatan operatörler, akıllı telefon üreticileriyle görüşmeye başladı. Yabancı markalar, ekranda yazılan teknolojiler konusunda belirlenmiş standartları olduğu ve bu seçenekler arasında seçim yapılması gerektiğini söylüyor. Buna göre Apple iPhone modellerinde ‘4G’ veya ‘LTE’, Samsung ve diğer Android modellerinde ise ‘LTE’ veya ‘4G+’ seçenekleri sunuluyor. Başka bir deyişle mobil operatörler, üreticilerin sunduğu bu seçeneklerden birini tercih etmek zorunda kalacak. Yeni iletişim teknolojisinin adı ‘4.5G’ olarak kullanıcılara sunulsa da şu anda yapılan çalışmalar sonucunda akıllı cihazların ekranlarda ‘4G+’, ‘4G’ veya ‘LTE’ yazacak.
Önümüzdeki dönemlerde mobil iletişim operatörlerinin ve akıllı cihaz üreticilerinin yapacağı işbirliği sonucu ekranlarda 4.5G yazması gündeme gelebilir. Bunun için ise üreticilerin bir yazılım çalışması yapması gerekiyor. Bu konudaki en şanslı olanlar ise yerli üreticiler. Şirketlerin kendi içeriklerini geliştirebilmesine olanak tanıyan Android işletim sistemiyle yerli markalar 4.5G simgesini kullanmaya başlayacak. Hatta mobil iletişim operatörleri bu konuda çalışmaya başladı. Turkcell, Türk Telekom Grubu ve Vodafone kendi markalarına ait modellerde 4.5G simgesine yer vermesi bekleniyor.
4.5G’NİN GETİRİLERİ
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türkiye’nin bilişim sektöründe yaşadığı gelişimden bahsederek, “Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin yaptığı çalışmada 2014 yılında Türkiye bilişimciler sektörünün piyasa büyüklüğünün bir önceki yıla göre yüzde 12,7 artarak 70 milyar Türk Lirası’na ulaştığı, bilişim sektöründe yaklaşık 2014 yılında 103 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığı görülmektedir. Elektronik haberleşme hizmeti sunan 4 büyük ana işletmenizin yıllık yatırım tutarları 6 milyar TL’nin üzerinde cereyan etmektedir. E-ticaret pazarının büyüklüğünün 2014 yılı için bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında artarak 19 milyar liraya ulaştığını göstermektedir” şeklinde konuştu.
Feridun Bilin, 1 Nisan 2016’dan itibaren 4,5 G’yle internet ulaşımın 10 kat daha artacağını belirterek, “Ülkemizde 2008 yılında 6 milyon civarında olan geniş bant internet abonesi sayısı Ağustos 2015 itibariyle 47 milyona yaklaşmış bulunmaktadır. Bu artışta mobil geniş bant aboneliği ve kullanımında ülkemizin kat ettiği önemli mesafenin rolü büyüktür. Bilgi teknolojileri dinamik bir yapı içinde yenilenmektedir. Bakanlığımızın belirlediği politika doğrultusunda 4,5 G ihalesini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 1 Nisan 2016 itibariyle kullanıcılar mobil geniş bant internet erişiminde 10 kata kadar artışlar göreceklerdir. Data ve görüntülere daha kolay ve daha hızlı erişeceğiz” diye konuştu.
4,5G Nedir ve Ne Zaman Çıkacak? 4.5G İle İnternet Hızlanacak Mı? Konu hakkında detaylı bilgilere ve kafanıza takılan soruların cevaplarına 18 Mart Cuma 2016 tarihli haberimizden ulaşabilirsiniz.
4,5G Nedir?
4 , 5G teknoloji , yüksek mobil hız ve yüksek data kapasitesi sunacak . Akıllı ev ve şehir altyapılarına geçişte mühim bir dönem olarak onay edilen 4 , 5G , sağlık ve eğitim benzeri alanlarda da yaşamı kolaylaştıracak çözümler getirecek . Her Gün yaşamda pekçok iş ve organizasyon , 4 , 5G teknolojisi ile kesintisiz bir biçimde mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek . İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar , hızlı paylaşılıp , indirilebilecek . Teknoloji ile bulut uygulaması da ek olarak verimli kullanılabilecek .
İnternet Ne Kadar Hızlanacak?
4,5G’de hız , kullanılan cihazlara yönelik değişmekle birlikte veri indirmede 100 – 150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak . 2GB büyüklüğündeki bir video , 3G’de 780 saniyede yüklenirken , 4 , 5G’de 54 saniyede indirilebilecek . Böylelikle veri indirme 14 kat hızlanacak .
Akıllı cihazlarınız üzerinden , istediğiniz her yerde en sevdiğiniz filmleri , dizileri ve TV programlarını HD yayın kalitesinde kesintisiz olarak izleyebilirsiniz .
Sosyal medya üzerinden video ve fotoğraflarınızı çok ek olarak çabuk yükleyip indirebilirsiniz.
İnternet üzerinden oyun oynamayı sevenler içerisinde 4 , 5G büyük avantajlar sağlıyor . Yepyeni teknoloji ile birlikte internet üzerinden çoğalış kesintisiz ve ek olarak çabuk oyun oynanabilecek . İnternet hızı , frekans , kapsama alanı , baz istasyonu , coğrafi koşullar , ağ yoğunluğu , cihaz ve internet sitesinin durumuna yönelik değişiklik gösterebilecek .
4.5G ile video ve şarkıları ek olarak çabuk yükleyerek ya da indirerek kesintisiz bir eğlence deneyimi yaşabilirsiniz .
İşinizdeki verimliliğinizi arttıracak makineler arası kontakt ve bulut çözümlerini çoğalış ek olarak çabuk bir biçimde uygulayarak işlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz .
Sevdiklerinizle ek olarak iyi bir imaj ve ses kalitesiyle müzakere yapabilir , anılarınızı yanınızdaymış benzeri paylaşabilirsiniz .
Ne Zaman Çıkacak?
İhale zamanı tamamlanan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Heyeti onayına gidecek meydana gelen 4 , 5G teknolojisi bir Nisan 2016’da hayata geçecek . 4 , 5G’den , teknolojiye uyumlu sim kart ve cihaz kullanıcıları rastgele bir ek para ödemeden yararlanabilecek .
Operatörler 8 sene içerisinde yani 2024’e kadar Türkiye’nin %95’ini 4 . 5G kapsamına almak zorunda oluşları . Elbet o zamana kadar 5 . 5G’ye de geçmiş olabiliriz . Bunu bekleyip göreceğiz .
4.5G Teknolojisi Ne Değiştirecek?
Mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyiminden dik boyutlu dosyaların paylaşılmasına , bulut servislerinden akıllı ev ve şehir altyapılarına , mobil ofislerden mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok çeşitli Pazarlerde büyük değişimler yaşanacak .
Gündelik hayatta da pekçok işimizi ve etkinliğimizi mobilden daha çok yapmaya başlayacağız , bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve bütün Pazarleri dönüştürmeye devam edecek .
Şirketler ve çalışanlar , işlerini çok daha verimli bir biçimde ofis dışarısında , 4 . 5G kapsama alanı dahilindeki her yerde yürütebilecek , gereksinimi olan bilgilere ve dosyalara 4 . 5G hızıyla erişebilecek .
Nesnelerin interneti ( Makinelerarası İletişim ) ve bulut bilişim , hakikat potansiyelini gösterecek . Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabilecek , hayatımızın her alanında dik verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak .
Mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişim çok daha pratik olacak .
3G ve 4.5G Teknoloji Farkları Nedir?
Çok daha çabuk internet: 4 . 5G teknolojisi ile , kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte , veri indirme hızı 100 – 150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs* seviyelerine çıkabilecek . Sözgelişi , 2GB büyüklüğündeki bir HD film yaklaşık yarım dakikada indirilebilecek .
HD kalitesinde film , video ve dizi izlenebilecek .
Düşük gecikme müddeti ile kesintisiz ve daha huzurlu oyun deneyimi yaşanabilecek .
4.5G Türkiye’ye geldiğinde deneyimlenecek hız , frekansa , kapsama alanına , hizmet edinilen baz istasyonuna , coğrafi koşullara , ağ yoğunluğuna , kullanılan cihüye , bağlanılan siteye ve baz istasyonundan uzaklığa göre değişim gösterebilir .
4,5G Kullanacak Cihazlar
4,5G’den , teknolojiye uygun sim kart ve cihaz kullanıcıları rastgele bir ek ücret ödemeden yararlanabilecek . Yeni teknolojiyle birlikte kişilerin akıllarına gelen ilk sorulardan biri de ” 4 , 5G’ye uyumlu cihazlar hangileri ” oldu . Kullanılan cihaz ve sim kartların 4 , 5G’ye uyumlu olup meydana gelmediği ise operatörler vasıtası ile sorgulanabilecek . 4 , 5G’den , teknolojiye uyumlu sim kart ve cihaz sahipleri rastgele bir ek ücret ödemeden yararlanabilecek .
Yeni teknolojiye uyumlu cihazlar ise şunlar:
” Turkcell T60 , Turkcell T50 , Turkcell Turbo T50 , Apple Ipad Aır 2 , Apple Ipad Aır , Apple Ipad 4 , Apple Ipad Mını , Apple Ipad Mını , Retına , Apple Ipad Mını 3 , Apple Iphone 5 , Apple Iphone 5C , Apple Iphone 5S , Apple Iphone 6 , Apple Iphone 6 Plus , Blackberry Q10 , Blackberry Q5 , Blackberry Z30 , Nokıa Lumıa 625 , Nokıa Lumıa 820 , Nokıa Lumıa 920 , Nokıa Lumıa 925 , Nokıa Lumıa 1020 , Nokıa Lumıa 1320 , Nokıa Lumıa 1520 , Nokıa Lumıa 930 , Nokıa Lumıa 830 , Nokıa Lumıa 735 , Nokıa Lumıa 640 , Sony Xperıa Tablet Z2 , Sony Xperıa Tablet Z , Sony Xperıa Z , Sony Xperıa SP , Sony Xperıa Z Ultra , Sony Xperıa Zbir , Sony Xperıa Z1 Compact , Sony Xperıa Z2 , Sony Xperıa M2 , Sony Xperıa Z3 , Sony Xperıa T3 , Sony Xperıa C3 , Sony Xperıa E3 , Sony Xperıa Z3 Compact , Sony Xperıa Z3 Tablet Compact , Sony Xperıa E4G , Sony Xperıa M4 Aqua , Samsung Galaxy S5 , Samsung Galaxy Note 4 , Samsung Galaxy Alpha , Samsung Galaxy Note Edge , Samsung Galaxy Grand Prıme , Samsung Galaxy A5 , Samsung Galaxy Tab S , Samsung Galaxy S6 , Samsung Galaxy S6 Edge , Samsung Galaxy A7 , Samsung Galaxy E7 , LG G2 , LG Nexus 5 , LG G3 , LG G Flex 2 , LG G4 , Htc One Max , Htc One Mını , Htc One Mını 2 , Htc One M8 , Htc Desıre 60bir , Htc Desıre 610 , Htc Desıre 816 , Htc Desıre 510 , Htc One E8 , Htc Desıre 820 , Htc Desıre Eye , Htc One M9 , Huaweı Ascend P7 , Huaweı Ascend G7 , Huaweı Ascend Mate 7 , Vodafone Smart 4 , Power , Vodafone Smart 6 , Avea In Touch 4 , Vestel Venus 5 . 5 X , Vestel Venus 5 . 5 V , General Mobıle Androıd One , Casper Vıa V6 , Casper Vıa V6x , Casper Vıa V9 ve Asus Zenfone 2 .”
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

KENTSEL DÖNÜŞÜM

GÜNCEL HABERLER5 sene ago

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi Sonuç Bildirgesi

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi 22 Şubat 2018 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı...

GÜNCEL HABERLER5 sene ago

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedelleri

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedeli Belli Oldu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2018’de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları...

GÜNCEL HABERLER5 sene ago

Kentsel dönüşüm kredilerinde faiz desteği süresi uzatıldı

Kentsel Dönüşüm Kredilerinde Faiz Desteği Uzatıldı 30 Aralık 2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 25.12.2017 tarihli ve 2017/11171...

BELEDİYELER5 sene ago

Burdur Kentsel Dönüşüm Projesi Son Aşamada

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi işbirliğinde hazırlanan Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

İzmir’de Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi

Çok eski bir yerleşim yeri olan ve çok sayıda eski bina barındıran İzmir'de de, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binaların çok...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

Kentsel dönüşüm kredisi nedir? Konut kredisinden farkı nedir?

Kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. İşte kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler.Peki kentsel dönüşüm kredisi nedir? Konut kredisinden farkı...

BELEDİYELER6 sene ago

Kayseri Yeşilhisar’a Kentsel Dönüşüm Onayı

Kayseri Yeşilhisar ilçesinde belediye tarafından İdris ve Beyleryukarı mahallelerinde, ilçenin merkezindeki eski yapıların bulunduğu alanda kentsel dönüşüm yapılması mecliste oylandı...

GÜNCEL HABERLER6 sene ago

İmar Hukuku Sempozyumu Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye Belediyeler Birliği ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

Bakan Özhaseki Tarlabaşı’ndaki Dönüşüm Projesini İnceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretinde Beyoğlu’ndaki gayrimenkul yatırımlarını yerinde...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

Kentsel dönüşüm projesini kendi yapana 120 aya kadar kredi

Kentsel dönüşüm kapsamındaki evini kendisi yapmak isteyenlere 120 aya kadar kredi verilecek.

Advertisement

POPÜLER KONULAR