Adli Sicil Kaydı Sorgulama’sı e-devlet üzerinden nasıl yapılır?

E-Devlet kapısı sisteminde hizmet veren kurumlardan biri de Adalet Bakanlığı. Adalet Bakanlığı’na ait Adli sicil Kaydı sorgulama yapabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama’sı e-devlet üzerinden nasıl yapılır?

2008 senesinde vatandaşların hizmetine sunulan e-Devlet kapısı sistemi ile halk kurumları ile alakalı işlemler kısa sürede halledilebiliyor. E-Devlet kapısı sisteminde hizmet veren kurumlardan biri de Adalet Bakanlığı. Adalet Bakanlığı’na ait işlemlerle alakalı sorgulamalar e-Devlet ile kolayca gerçekleştiriliyor. Peki, e-Devlet adli sicil kaydı sorgulamanasıl yapılır? e-Devlet adli sicil kaydı vesika doğrulaması nasıl gerçekleştirilir? Adli sicil kaydı sorgulama ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Daha evvel sıra beklenerek yapılan adli sicil kaydı işlemi artık e-Devlet üzerinden sunulmakta. Çoğunlukla yeni bir işe girileceği vakit istenen sicil kaydı e-Devlet üzerinden alınabilmekte.

E-DEVLET ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden vakit kaybetmeden sicil kaydı sorgulaması yapmak isteyen ve sicil kaydı çıktısı almak isteyen vatandaşların öncelikle bir e-Devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. e-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Öte yandan internet bankacılığı kullanan vatandaşlar e-Devlet internet bankacılığı girişi ile şifre almadan sisteme kayıt olabilirler.

Sisteme giriş yapan vatandaşların sicil kaydı sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi internet sitesi sitesine giriş yapması gerekmektedir. Web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda bir bilgilendirme yazısı olacaktır. O ova şu şekildedir;

-Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 tane vesika oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.

-Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan evvel “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.

-Oluşturacağınız netice belgesi, vesika üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kuruluş, müessese veya kişiler tarafından “Adlî Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.

-Oluşturduğunuz adlî sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz mevcut ise öncelikle bulunduğunuz yerin yerel adlî sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurunuz.

Bilgilendirme yazısını okuduktan sonra ‘Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.’ Seçeneğini işaretleyip ‘Devam Et’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra sicil kaydı belgesi için bazı bilgiler istenmektedir. O bilgiler şunlardır;

-Kurum Türü

– Belgenin Neden Verileceği

– Belgenin Nereye Verileceği

Bilgilerin doldurulmasının ardından ‘Sorgula’ butonuna tıklayarak sicil kaydınızı görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

ADLİ SİCİL KAYDI BELGE DOĞRULAMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden sicil kaydı sorgulaması yapıldığı gibi, alınan sicil kaydı belgesinin doğrulama işlemi de gerçekleştirilmektedir. Bunun için sisteme giriş yapan vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/vesika-dogrulama internet sitesi sitesine giderek T.C. Kimlik Numarası ve Barkod Numarası ile sorgulama yapmaları gerekmektedir.

ADALET BAKANLIĞI E-DEVLET HİZMETLERİ

Adalet Bakanlığı tarafından e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetler şu şekildedir;

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Belge Doğrulama

UYAP Hizmetleri

UYAP Portali Avukat Girişi

UYAP Portali Baro Girişi

UYAP Portali Kurum Girişi

UYAP Portali Vatandaş Girişi

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir