Antalya Serik ilçesinde kentsel dönüşüm başlıyor

Antalya’nın 120 bin nüfuslu ilçesi Serik’te Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ilçenin tam merkezinde kentsel dönüşüm için ilk adımı attı.

Antalya Serik ilçesinde kentsel dönüşüm başlıyor

Antalya’nın 120 bin nüfuslu ilçesi Serik’te Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)ilçenin tam merkezinde kentsel dönüşüm için ilk adımı attı. Eski belediye hizmet binası, küçük sanayi sitesi, toplantı hal gibi alanları da içine alan ve 4 mahallede uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmasının için 415 binada 500 konut ve 1005 işyeri bulunuyor.
TOKİ, Türkiye’nin en lüks otellerinin, en iyi golf tesislerinin, futbol antrenman sahalarının bulunduğu Belek, Kadriye gibi önemli turizm merkezlerinin bulunduğu Antalya’nın Serik İlçesi’nde kentsel dönüşüm için ihaleye çıktı. TOKİ, proje kapsamında hak sahipliği tespiti, kentsel tasarım ve mimari projelerin hazırlanması, mevcut taşınmazların durumu, mülkiyet analizi, kıymet takdirine ait değerlemelerin elde edilmesi için de ihale süreci başlattı.
 serik-kentsel-donusum

TOKİ, firmalardan 31 Mart’a kadar ön yeterlilik dosyalarını sunmalarını istedi. İhale şartnamesine göre kentsel dönüşümü ilk etabı 31 Mart’ta başlayan ihale sürecinin tamamlanmasının ardından 300 gün sürecek.

TOKİ tarafından Serik’in tam merkezinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları 22.7 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Kökez, Yeni, Cumhuriyet ve Merkez mahallerini kapsayan kentsel dönüşüm alanında konut, ofis veya dükkan olarak kullanılan 415 bina yer alırken bu binalarda 500 konut, 1005 işyeri bulunuyor. Proje alanında yer alan hak sahibi sayısı ise 3 bin 483 olarak belirlendi.
Eski belediye hizmet binası, küçük sanayi sitesi, toptancı hal gibi alanları da içine alan projeyle Serik ilçe merkezindeki mevcut trafik yoğunluğunun azaltılması, yaşam kalitesi yüksek kent mekanlarının yaratılması hedefleniyor. Uygulanacak projenin ana omurgasını kentsel dönüşümle yeni trafik düzeni oluşturuyor. Bu çerçevede Antalya – Alanya karayolunun Serik ilçe merkezinden geçen yaklaşık 1 kilometrelik bölümü yer altına alınacak.
Planda yer altına alınması öngörülen yolun, ilçenin kuzeyi ve güneyi arasında iletişimi koparan yapay bir eşik konumunda olduğu değerlendirmesi yapıldı. Karayolunun yer altına alınan bölümünde kent meydanı, yeşil alanlar ve nitelikli ticaret alanlarıyla kentin kullanımına açılması, kentin kuzey ve güney bağlantısının sağlanması amaçlanıyor.

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir