Bakan Özhaseki'den Kentsel Dönüşüm Çağrısı: Parti Ayrımı Olmadan Destek Veriyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm konusunda tüm partileri bir araya çağırarak destek verme çağrısında bulundu.

6, 2023 - 09:09
 0  130
Bakan Özhaseki'den Kentsel Dönüşüm Çağrısı: Parti Ayrımı Olmadan Destek Veriyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü olan bölgede düzenlenen Merkez Mahallesi Riskli Alan 1. Etap Emlak Konut Temel Atma Töreni'nde konuştu.

Özhaseki, deprem riski altındaki bölgelerde kesintisiz çalıştıklarını ve herhangi bir parti ayrımı gözetmeden kentsel dönüşüm yapmak isteyen herkesin desteklenmesi gerektiğini belirtti. İstanbul'da olası bir depremin hem İstanbul'u hem de çevre bölgeleri etkileyeceğine dikkat çeken Özhaseki, bu nedenle yeni yasalar ve formüller geliştirdiklerini ve bu zorlu görevin üstesinden gelmeye çalıştıklarını vurguladı.

Özhaseki, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yürütülen çalışmalara da değinerek, deprem sonucu yıkılan bağımsız birim sayısının 850 bin olduğunu açıkladı.

Kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, fay hatlarının geçtiği bölgelerde inşaat izni verilmeyeceğini ve dere yatakları ile zemin sıvılaşmasının olduğu bölgelerde yapılaşmaya izin verilmeyeceğini belirten Özhaseki, bu konuda sıfır tolerans ilkesini benimseyeceklerini söyledi.

Özhaseki, kentsel dönüşümün üç temel ayağı olduğunu belirterek, bunların bakanlık, belediyeler ve vatandaşlar olduğunu ifade etti. Tüm partilerin desteğine açık olduklarını ve kentsel dönüşüm isteyen herkesin kapılarının açık olduğunu vurgulayan Özhaseki, bu süreçte vatandaşların da belediyelere yardımcı olmalarını ve işbirliği yapmalarını istedi.

Depremin yıkıcı etkisine dikkat çekerek, İstanbul, Kocaeli ve diğer bölgelerin depreme hazırlıklı olması gerektiğini belirten Özhaseki, özellikle eski yapıların risk taşıdığını ve bu yapıların güçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Son olarak, Özhaseki Darıca ilçesine geçti ve burada gerçekleştirilen açılış töreninde yaptığı konuşmada deprem bölgesinde yapılan konut ihaleleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca "Yerinde Dönüşüm" projesine değinerek, vatandaşlara hem hibe hem de kredi verilerek yerinde ev yapılmasının teşvik edileceğini ve yapıların standartlara uygun olarak inşa edilmesinin önemini vurguladı. İstanbul çevresindeki deprem riskine karşı da çalışmaların sürdüğünü belirten Özhaseki, özel yasalarla İstanbul ve Kocaeli'yi depreme hazırlamak istediklerini dile getirdi.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

kentbilgisistemi kentbilgisistemi.com; kent bilgi sistemleri(KBS), coğrafi bilgi sistemleri(CBS), gayrimenkul, inşaat sektörü, kentsel dönüşüm ve bu konulara ilişkin mevzuat değişiklikleri, fuarlar ve etkinlikler kısaca kente dair güncel gelişmelerin, haberlerin yer aldığı bilgi amaçlı bir site olarak kurulmuştur.