Bakanlık’dan Akıllı Şehirler İçin Yeni Yol Haritası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı akıllı şehirlerle ilgili yeni yol haritasını bu yıl içerisinde belirlemeyi hedefliyor. Bu kapsamda, akıllı kentler ile ilgili küresel eğilimlerin ve ülkelerin incelemeleri yapılacak. Dünya örneklerine kıyasla akıllı kentlerin uygulanabilirlik şartları Türkiye’nin kent profili gerçekleri doğrultusunda irdelenecek. Bu konuda farklı aktörler bir araya getirilerek katılımcı bir akıllı kent politikası ve stratejisinin oluşturulması […]

Bakanlık’dan Akıllı Şehirler İçin Yeni Yol Haritası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı akıllı şehirlerle ilgili yeni yol haritasını bu yıl içerisinde belirlemeyi hedefliyor.

Bu kapsamda, akıllı kentler ile ilgili küresel eğilimlerin ve ülkelerin incelemeleri yapılacak. Dünya örneklerine kıyasla akıllı kentlerin uygulanabilirlik şartları Türkiye’nin kent profili gerçekleri doğrultusunda irdelenecek. Bu konuda farklı aktörler bir araya getirilerek katılımcı bir akıllı kent politikası ve stratejisinin oluşturulması planlanıyor.

AKILLI ŞEHİRLER İÇİN UZMAN HAVUZU OLUŞTURULACAK

Ayrıca akıllı şehirler konusunda çalışmalar yapan ve akıllı şehir bileşenlerinde farklı alanlarda uzmanlığa sahip kişilerden meydana gelen bir uzman havuzunun da oluşturulması sağlanacak. Bir diğer yol haritası çalışması ise Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi Stratejisi ve Eylem Planı’nın tamamlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Akıllı haritalar yoluyla çeşitli bilgilerin toplanıp, analiz edilerek çalışılabilmesi konusunda önemli bir görevi olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili bu stratejinin bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

AA

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir