Dünyanın En Akıllı 10 Şehri

IMD Smart City Observatory’nin belirlediği dünyanın en akıllı 10 şehri ve bu şehirlerin temel özellikleri aşağıda sıralanmıştır

Şub 15, 2024 - 16:51
Şub 15, 2024 - 17:44
 0  55
Dünyanın En Akıllı 10 Şehri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı akıllı şehirler stratejisi, 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler ve Stratejisi Eylem Planı’nda Türkiye’nin dünya genelindeki konumunu karşılaştırmalı olarak ortaya koyuyor. Türkiye’nin bu stratejisi ve eylem planı, akıllı şehirleşmenin yaratacağı faydaları vurguluyor. Bundan sonraki adım ise, en iyi örneklerin seçilmesi ve bunlara paralel olarak ilerlemenin kaydedilmesi olacak.

IMD Smart City Observatory’nin belirlediği dünyanın en akıllı 10 şehri ve bu şehirlerin temel özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

Singapur

Singapur, listenin ilk sırasında yer alıyor. Bu başarıda, 2020’den beri Güneydoğu Asya’da akıllı şehir teknolojilerini geliştiren şirketlerin liderliğini yaptığı ilk laboratuvara ev sahipliği yapması önemli bir rol oynuyor. Amazon Web Services, Cisco Systems ve Schneider Electric gibi 30’dan fazla büyük oyuncu, Singapur’un teknoloji startupları ve uluslararası paydaşlarla birlikte akıllı şehir teknolojileri geliştiriyor.

Helsinki

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, listede ikinci sırada yer alıyor. Helsinki’nin açık veri politikası, birçok pilot projenin Helsinki’ye yönelmesine neden oluyor. Şehirdeki akıllı şehir uygulamaları arasında atıkları bir yeraltı boru sistemi ile uzaklaştırmayı sağlayan atık yönetim sistemi, şehirde başlanacak olan planlama ve inşaat projeleri ile ilgili büyük miktarda verinin analizinin kullanılması, idari süreçler ve konularda dijital formların kullanılması ile insanların yürüyerek ya da çevre dostu ulaşım araçlarını kullanarak puan toplanmasına ve bunları ücretsiz sauna ziyaretinde kullanmasını sağlayan teşvik kampanyası yer alıyor.

Zürih

İsviçre’nin başkenti Zürih, akıllı şehir stratejisini üç ana alana odaklıyor: Entegre toplu taşımanın gelecekteki biçimleri, dijital şehir ve akıllı katılım. Bu stratejinin ortaya çıkardığı bazı projeler arasında aynı yönde seyahat etmek isteyen birden çok kişiyi birlikte taşımayı sağlayan taksi havuzu sistemi Pikmi, kirlilik, su değerleri ve boş park yerlerini belirlemek için kamuya açık alanlarda kullanılan eşyanın interneti sensörlerinin kullanımına olanak tanıyan uzun menzilli geniş alanağı Lorawan ve inşa edilecek binalar, yeraltı boru hatları ve daha fazlasının artırılmış gerçeklik gözlükleri ile üç boyutlu hologram olarak görülmesini sağlayan Halo Planning bulunuyor.

Auckland

Auckland, şehir ölçeğindeki karmaşık sorunları çözmek için inovasyona odaklanıyor. Tüm ulaşım biçimlerinde ve hizmetlerinde operasyonel etkinliği, verimliliği güvenliği ve güvenilirliği artırmak için gerçek dünyadaki veriyi kullanan Smart Street Pilot, maliyeti düşürecek şekilde sorunların hızlı giderilmesini sağlayan ve varlıkların yönetimini takip eden dijital ikiz Auckland Hospital Digital Twin ve Covid-19 sırasında insanların bütün perakende alışveriş işlemlerini cep telefonları ile yapmasını sağlayarak teması azaltan Scan&Go gibi uygulamalar kullanılıyor.

Oslo

Avrupa Komisyonu’nun 2019’da Avrupa’nın Yeşil Başkenti unvanını verdiği Oslo’nun akıllı şehir uygulamaları, şehir zekasının ve verimliliğinin artırılmasına odaklanıyor. Otomatik bir ücretlendirme sistemi olan Oslo Toll Ring, sıfır emisyonlu araçlara özel ücret tarifeleri sunarken şehrin ulaşım programlarının finansmanını sağlayacak geliri oluşturuyor. 50 binanın inşası ve çevrelerinin geliştirilmesi ile ilgili bir program olan Future Built, karbon ayak izini var olan standartlara göre yüzde 50 azaltacak şekilde inşaat projelerine katkı sağlamak için özel ve kamudaki iş ortaklarını bir araya getiriyor. Smart Oslo Accelerator ise, sunduğu platform ile yerel yöneticiler ile startup’lar başta olmak üzere özel sektörü bir araya getiriyor.

Kopenhag

Kopenhag, nüfusunun artışına bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla baş ederken daha temiz, sağlıklı ve akıllı bir şehir olmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda, Kopenhag’ın akıllı şehir uygulamaları ve stratejileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı akıllı şehirler stratejisi, 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler ve Stratejisi Eylem Planı’nda Türkiye’nin dünya genelindeki konumunu karşılaştırmalı olarak ortaya koyuyor. Türkiye’nin bu stratejisi ve eylem planı, akıllı şehirleşmenin yaratacağı faydaları vurguluyor. Bundan sonraki adım ise, en iyi örneklerin seçilmesi ve bunlara paralel olarak ilerlemenin kaydedilmesi olacak.

IMD Smart City Observatory’nin belirlediği dünyanın en akıllı 10 şehri ve bu şehirlerin temel özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

Cenevre

Cenevre kantonu, “Akıllı Cenevre” insiyatifini hayata geçirerek bölge sakinlerinin yaşamını kolaylaştırıyor. Bu insiyatif kapsamında, sürücülere telefonlarına bildirim göndererek trafiği azaltan akıllı park yeri sistemi, modüler aydınlatma, daha sürdürülebilir geri dönüşüm hizmetleri ve daha güçlü kamu güvenliği altyapısı gibi çeşitli akıllı şehir uygulamaları bulunuyor.

Taipei City

Tayvan’ın ulusal dijitalleşme stratejisi, sensörlerle veri toplayan şehir merkezlerini merkezine alıyor. Bu veriler, vatandaşların yaşam kalitelerini artırmak için kullanılıyor. Bu kapsamda, bir aracın yerini bulmayı sağlayan Taipei Navi mobil uygulaması, kırsal ve kentsel bölgeler arasındaki bilgi uçurumunu ortadan kaldırmak için ücretsiz kurslar sunan TaipeiCity CooC- Cloud dijital öğrenim platformu ve kent sakinlerinin kaynakları daha tasarruflu kullanmasını teşvik etmek için su, elektrik ve gaz kullanımlarını takip eden Smart Public Housing gibi uygulamalar bulunuyor.

Amsterdam

Amsterdam, verisini açarak akıllı şehir uygulamalarının önünü açıyor. Bu sayede, vatandaşların komşularıyla ilişki kurmasını sağlayan MijnBuurapp ve depresyonda olan ve gereken bakıma erişemeyen kişilerin yaşadığı bölgeleri belirleyen Amsterdam SmartCity Initiative gibi uygulamalar ortaya çıkıyor.

New York

New York yönetimi, enerji ve su gibi kaynaklarını koruyarak ve şehrin çevresel etkisini azaltarak yaşam kalitesini artırmak için çeşitli projeler uyguluyor. Bu projeler arasında, GPS takip cihazları ve IoT teknolojileri kullanılarak otobüslerin varış saatleri hakkında bilgi veren bir sistem, otobüs geldiğinde ışığı yeşile çeviren sensörler ve çöp seviyesini kontrol ederek çöp kamyonlarının rotasını optimize eden BigBelly akıllı çöp tenekesi bulunuyor.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow