Connect with us

GÜNCEL HABERLER

E-Belediye Sistemi Nedir?

Published

on

E-Belediye Uygulaması Nedir? E-Belediye uygulaması, teknoloji tabanlı kentsel yönetim sürecinin en önemli uygulamalarından bir tanesidir. Cep telefonlarına veya tabletlere yüklenen uygulama sayesinde kullanılan mobil cihazlarla zaman ve mekâna bağlı kalmaksızın önemli belediyecilik faaliyetleri gerçekleştirilebilmektedir. E-Belediye mobil uygulamasıyla vatandaşlar belediye hakkındaki her türlü bilgi, haber ve duyuruya tek noktadan ulaşabilir, öneri ve şikâyetlerini ilgili kişilere en hızlı biçimde iletebilirler.

E-Belediye mobil uygulaması, kullanılmakta olan kurum içerisinde web tabanlı teknolojiler ile hazırlanmış E-Belediye Web programı ile entegre çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede vatandaşların yapmış oldukları şikâyet bildirimleri, istek, anket vb. bütün online işlemler idarenin E-Belediye Web uygulamasıyla veri alış verişinde bulunur.

İdare E-Belediye Web programı içerisinde bulunan modüller sayesinde, vatandaşların istek ve şikâyet bildirimleri dijital ortamda kayıt altına alınarak, ilgili birimlere elektronik ortamda yönlendirilebilmektedir. Vatandaşların cep telefonları ile yaptığı bildirimlerle ilgili işlem sonuçlarına ilişkin bilgilendirme E-Belediye mobil uygulaması aracılığı ile otomatik olarak gerçekleşmektedir.

İdare E-Belediye Web programı içerisinde bulunan modüller, programı kullanmakta olan kuruluşun kullanım talepleri doğrultusunda özelleştirilebilir. Standart olarak sunulan idari program modülleri haricinde yeni ekranlar ve özellikler en son web teknolojileri ile hazırlanan E-Belediye Web uygulamasına eklenebilmektedir.

E-Belediye Mobil Uygulamasının Özellikleri: Haberler & Etkinlikler Kent ile ilgili tüm haberlerin her zaman kullanıcıların yanında olmasını sağlar.

Etkinlikleri düzenlendikleri tarihlere göre anında kişisel takvimle eş zamanlama imkânı verirken, etkinliklerin düzenlendiği konumlara tek dokunuşla yol tarifi yapar. Duyurular & Bildirimler Duyurular ve bildirimler ve her türlü haber kullanıcılara internet üzerinden gönderilir.

Bildirimler sayesinde duyurular vatandaşa anında ulaşır ve iletişim maliyetleri büyük ölçüde azalır. Galeri Belediyenize ait tüm güzelliklerini, yapılan çalışmalar ile ilgili medya arşivini zengin medya desteği ile kullanıcılara sunabilmenizi sağlar.

Anketler Planlanan, devam eden veya tamamlanmış projeler ve icraatlar için kamuoyu fikrine başvurmak, kamuoyu görüşlerini toplamak, belediye yatırımlarını objektif kriterlere göre planlamak için etkili kitlesel analiz platformu sunar.

İstek & Şikâyet Bildirimi E-Belediye Mobil uygulaması sayesinde; kullanıcılar bulundukları yerden istek ve şikâyetlerini anında iletebilirler.

Her istek ve şikâyet formu ile birlikte fotoğraf ve konum bilgisi paylaşma özelliği sayesinde anında kesin çözüme ulaşılır.

Online İşlemler Borç sorgulama, başvuru takibi, arazi, arsa, bina beyanları vb. tüm online işlemlere tek yerden, özelleştirilmiş ara yüzler aracılığıyla kolayca ulaşma imkanı sağlar.

Mobil Belediye Uygulaması ile elektronik belediyecilik sistemine geçiş süreci çabuk, ucuz ve verimli biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Muadillerine göre özelleştirilebilir arayüzü, özel donanım ihtiyacının olmayışı, ileride eklenebilecek modül ve kullanıcı sayısı açısından kısıtlamasının olmayışı ile benzerlerinden farklıdır.

Mobil Belediye Uygulaması mevcut yazılımlarınız ile veri alışverişi yapabildiğinden, entegrasyon ihtiyacının gerekli olduğu durumlarda bu işlem sorunsuz, hatasız ve hızlı biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Mobil Belediye Uygulaması ile ilgili talep ve geliştirme süreçleri her belediye için özel çalışma ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede uygulamayı kullanan her kuruluş, talepleri doğrultusunda özelleştirilmiş yazılıma sahip olur.

Mobil Belediye Uygulamasının muadillerinden bir diğer farkı da kuruluşun talepleri doğrultusunda yapılan yazılım geliştirme süreçlerindedir. Yazılım geliştirme süreçleri benzerlerinden farklı olarak, uygulamayı talep eden belediyenin bilgi işlem birimleri ile koordineli çalışma ile SPICE seviye 3 veya CMMI seviye 3 standartlarına uygun olarak tamamlanır. Gerekli bütün yazılım dokümanları yazılı olarak teslim edilir.

E-Belediye Web Uygulamasının Standart Özellikleri: Beyaz Masa E-Başvuru Yönlendirme Vatandaşların E-Belediye Mobil uygulaması aracılığı ile yaptıkları talep veya şikâyetlerin listelenip, çekmiş oldukları fotoğraflarla birlikte görüntülenerek operatör aracılığı ile ilgili birimlere aktarılmasını sağlar.

Beyaz Masa Başvuru Kayıt Vatandaşların telefonla, elektronik posta, yazılı veya doğrudan yapacakları talep ve şikâyetlerin kayıt altına alınarak ilgili birimlere yönlendirilmesinin yapılabilmesini sağlar. Beyaz Masa Başvuru Sorgulama Vatandaşların önceden yapmış oldukları talep veya şikâyetlerinin durumu hakkında telefonla veya doğrudan başvurularında idareden bilgi almalarını sağlar.

İşlem Kayıt Beyaz Masa modülleri üzerinden yönlendirmesi yapılan talep veya şikâyetlerin, ilgili idari birim tarafından görüntülenebilmesini ve yapılan işlem sonuçlarına ilişkin yazılı ve görsel (fotoğraflar, video kaydı) kayıtların girilebilmesini sağlar.

İşlem Sorgulama Beyaz Masa modülleri üzerinden yönlendirmesi yapılan belirli bir talep veya şikâyetin durumu hakkında bilgi almak üzere, ilgili idari birim tarafından kimlik başvuru numarası, kimlik numarası veya başvuru sahibinin adına göre sorgulanarak görüntülenebilmesini sağlar.

İşlem Raporlama İdari birimlerin yapmış olduğu işlemlerle ilgili talep edilen parametrelere göre detaylı işlem rapor çıktılarının alınabilmesini sağlar.

e-Belediye Bilgi Sisteminin Avantajları

  • Vatandaşa ne sağlıyor?

► Hizmetlerin hızlı, güvenli ve kesintisiz verilmesini sağlamaktadır.
► Kişisel Verilerin Korunması Kanununa göre vatandaşların bilgilerinin güvenliği sağlanmaktadır. Yetkili olan kullanıcılar, ancak yetkileri dahilindeki verilere ulaşabileceklerdir. Tüm işlemlerin Log kayıtlarının tutulması sağlanmaktadır.
► Bilgi güvenliği ve sistem güvenliği sağlanmaktadır.
► Siber tehditlere karşı Endüstriyel Kontrol Sistemlerinin (EKS) güvenliği sağlanmaktadır.
► Zaman ve mekândan bağımsız belediye hizmetlerine erişim imkânı sağlamaktadır.
► Kesintisiz ve güvenli hizmet verebilecek bir altyapı oluşturulmuştur.
► Vatandaş odaklı mobil uygulamalarla hizmet sunumu sağlanmıştır.

  • Ülke Ekonomisine ne sağlıyor?

► Ülkemizin bilişim hedefleri doğrultusunda açık kaynak kodlu yazılımlarla dışa olan bağımlılığı azaltılmıştır.
► Sistemin yeni teknolojilere göre yenilenebilen altyapı ve yazılımlar ile geliştirilmesi sağlanmıştır.
► Belediyelerin kendi bütçelerinden temin ettikleri yazılım lisansları, sistem donanımları ve entegrasyonların önüne geçilmesi ile yılda en az 2 milyar TL kaynak tasarrufu sağlanacaktır.
► Yerli işletim sistemi olan PARDUS İşletim Sistemine uygun çalışma imkânı sağlanmıştır.

  • Belediyelere ne sağlıyor?

► Belediyelerin ortak bir platformda buluşturulmasına imkân sağlayan bir sistemdir.
► Tüm belediyelerin sisteme entegre olması ile Bakanlığımızın tüm kurumlarla olan entegrasyonlarına otomatik olarak erişimleri sağlanmaktadır.
► Aktif çalışan sistem öngörülmektedir. Bir sistem durduğunda diğer sistem anında devreye girmektedir. Bünyemizde Felaket Kurtarma Merkezi (FKM) fizikî sunucularda tutulmaktadır.
► Belediye Başkanına, belediye alt birimi yönetim kolaylığı sağlamaktadır.
► Kaynak ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.
► Personel tasarrufu sağlamaktadır.
► Kırtasiyeciliğin ve bürokrasinin azaltılması sağlanmaktadır.
► Hizmetlerde standart ve şeffaflık sağlanmaktadır.
► Yatırımların hızlandırılması sağlanmaktadır.
► Belediye hizmetlerinin, faaliyetlerinin, iş ve işlemlerinin anlık raporlanabilmesi sağlanmaktadır.
► Zaman ve mekândan bağımsız olarak yönetme, hizmet sunma ve vatandaşın hizmete erişimi imkânı sağlanmaktadır.
► Belediyelerin tüm işlemlerinin elektronik ortamda kesintisiz yapılabilmesi sağlanmaktadır.
► Belediyelerin her türlü ihtiyaçlarına göre standart yazılımlar ve güncellemeler sağlanmaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

KENTSEL DÖNÜŞÜM

GÜNCEL HABERLER5 sene ago

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi Sonuç Bildirgesi

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi 22 Şubat 2018 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı...

GÜNCEL HABERLER5 sene ago

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedelleri

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedeli Belli Oldu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2018’de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları...

GÜNCEL HABERLER5 sene ago

Kentsel dönüşüm kredilerinde faiz desteği süresi uzatıldı

Kentsel Dönüşüm Kredilerinde Faiz Desteği Uzatıldı 30 Aralık 2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 25.12.2017 tarihli ve 2017/11171...

BELEDİYELER5 sene ago

Burdur Kentsel Dönüşüm Projesi Son Aşamada

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi işbirliğinde hazırlanan Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

İzmir’de Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi

Çok eski bir yerleşim yeri olan ve çok sayıda eski bina barındıran İzmir'de de, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binaların çok...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

Kentsel dönüşüm kredisi nedir? Konut kredisinden farkı nedir?

Kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. İşte kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler.Peki kentsel dönüşüm kredisi nedir? Konut kredisinden farkı...

BELEDİYELER6 sene ago

Kayseri Yeşilhisar’a Kentsel Dönüşüm Onayı

Kayseri Yeşilhisar ilçesinde belediye tarafından İdris ve Beyleryukarı mahallelerinde, ilçenin merkezindeki eski yapıların bulunduğu alanda kentsel dönüşüm yapılması mecliste oylandı...

GÜNCEL HABERLER6 sene ago

İmar Hukuku Sempozyumu Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye Belediyeler Birliği ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

Bakan Özhaseki Tarlabaşı’ndaki Dönüşüm Projesini İnceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretinde Beyoğlu’ndaki gayrimenkul yatırımlarını yerinde...

KENTSEL DÖNÜŞÜM6 sene ago

Kentsel dönüşüm projesini kendi yapana 120 aya kadar kredi

Kentsel dönüşüm kapsamındaki evini kendisi yapmak isteyenlere 120 aya kadar kredi verilecek.

Advertisement

POPÜLER KONULAR