Google Alphabet Akıllı Şehir kuramak istiyor

Geçen yıl Google’dan ayrılarak Alphabet çatısı altındaki yerini alan Sidewalk Labs akıllı şehir yaratarak taşıt ve yaya trafiğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Google Alphabet Akıllı Şehir kuramak istiyor

Guardian tarafından yayınlanan belgelere göre Sidewalk Labs bu tarz şehirler için çalışma sistemi oluşturdu ve bunu denemek için ilk olarak Columbus, Ohio’yu pilot bölge olarak denemeye karar verdi. Sidewalk Labs geçtiğimiz günlerde Amerikan Taşımacılık Dairesi tarafından düzenlenen Akıllı Şehir yarışmasında birinci olarak 40 milyon dolarlık bir ödül kazanmıştı. Kamera takılmış araçlar ile kullanılmayan özel park yerleri belirlenecek ve taşıma uygulaması altında yer alan çeşitli metodlarla bir araya getirilerek kısa süreli olarak kiralanabilecek. Araç paylaşma servisleri, otobüs güzergahları ve hatta bisiklet yolları ile yeni bir toplu taşıma anlayışı yaratılacak.

Teklif Sunuldu

Şirket Columbus şehrine üç yıllık deneme fikrini sundu. 100’den fazla Wi-Fi kiosk ile beraber bütün sistemler genişletilmiş bir kullanım ve erişim alanına sahip olacak. Proje Sidewalk Labs’ın bu yılın başında duyurduğu Flow programı üzerine şekillenecek. Bu program trafiği daha etkili bir şekilde düzenlemeye ve park problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik geliştirildi. Ayrıca sürücüsüz araçlar da şehirde kullanılacak. Flow ve Google Maps’e bağlı kameralar ile gezecek olan arabalar sayesinde Sidewalk Labs şehrin her an, neresinde boş bir park alanı olduğunu bilecek.

İlk olarak park alanları verimli bir şekilde kullanılarak şehrin önemli bir problemi ortadan kaldırılacak. Çünkü trafiğin %30’luk bir bölümünü park yeri arayan araçlar oluşturuyor. Bu araçları trafikten çekmek trafik probleminin de büyük bir çoğunluğunu ortadan kaldıracak.

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir