İzmir'de Kentsel Dönüşüm Süreci Hızlandı

İzmir Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin ikinci bölümündeki ‘Gayrimenkul Sektörünün Gözünden Kentsel Dönüşüm’ konulu panel, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Dilek Güngör’ün moderatörlüğünde gerçekleşti. Güngör, “Kentsel dönüşüme finansman sağlandı. Süreçler daha da hızlandı” ifadelerini kullandı.

May 23, 2024 - 10:12
May 23, 2024 - 12:27
 0  40
İzmir'de Kentsel Dönüşüm Süreci Hızlandı

Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde Gayrimenkul Sektörünün Bakışı

İzmir'de Kentsel Dönüşüm Zirvesi

İzmir'de Yeni Asır Gazetesi ile Turkuvaz Medya Grubu işbirliği ve İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) katkıları ile dün İZTO Kongre Salonu'nda gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin ikinci oturumunda önemli konular ele alındı.

Büyük Yatırımlar ve Sektörün Rolü

İZKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen büyük depremlerin ardından bölgeye ciddi oranda yatırım yapıldığını ve İZKA İnşaat olarak kendilerinin de yatırım yapan firmalar arasında yer aldığını söyledi. Yeşil, "2016 yılı Birleşmiş Milletler raporlarında kentsel dönüşümün yüzde 75'inin özel sektör kaynakları ile yapılması hususunda bir irade ortaya konulmuş ama Türkiye'de bunun yaşama geçmesi için bankacılık sektörü ve uluslararası finans kuruluşlarının sürece dahil edilmesi hususunda ben eksiklik görüyorum" diye konuştu.

Uzmanlaşmış Ekiplerle Kentsel Dönüşüm

Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu,

Kentsel dönüşüm konusunda uzmanlaşmış bir ekip oluşturma kararı aldıklarını belirterek, "Karabağlar Belediyesi Göztepe bölümünde yaklaşık 72 dönümlük alanda 80 bloktan oluşan 860 binalık bir kentsel dönüşüm çalışmasını gerçekleştirdik. Bu yılın başında rezerv alan ilan edildi bölge ve imar çalışmaları tamamlandı ama bizim bu noktaya gelmemiz 3,5 yıl sürdü. Kentsel dönüşümle ilgili yasa çok kolaylıklar sağladı. Oradaki çoğunluğu yakalamadığınız zaman bu çalışmalar riskli çalışmalar. Kendi cebimizden masrafla yaptığımız için zor bir iş. Bu yasa bunun önünü açtı ve bakanlığa bu konuda müteşekkiriz" dedi.

Depremler ve Binaların Önemi

Fenercioğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, kentsel dönüşüme inşaat mühendisi gözüyle bakmak gerektiğini ve sadece sektörün değil, Türkiye'nin kanayan yarası olduğunun altını çizdi. Fenercioğlu, "Kentsel dönüşüm maalesef masa başında kanunlarla yönetmeliklerle anlatılıyor ama sahada birçok engellerle karşılaşıyoruz. Benim bakış açım kentsel dönüşüm için benim klişe haline getirdiğim bir söz var: 'Deprem değil, binalar öldürür.' Bu nedenle bizim binaların öldürmesini engellemek için başta mühendislere düşen bir görev var. Hızlı bir şekilde planlayarak, kentsel dönüşümü hızlandırarak önünü açmamız gerekiyor. Türkiye bir deprem ülkesi, inşallah bu anlamda da İzmir'e biz de katkı sağlamak istiyoruz. Önemli olan akıllı şehirler, yeni model şehirlerin yapılmasına biz de katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow