Kadıköy’e 15 kat sınırı getirildi

Kadıköy’de kat yüksekliği serbest olan binalara 15 kat sınırı getirilmesine ilişkin plan değişikliği teklifi İBB Meclisi’nde kabul edildi.

Kadıköy’e 15 kat sınırı getirildi

İstanbul genelinde kent silüetini etkilemesi muhtemel yapıların silüete olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik olarak Kadıköy’de kat yüksekliği serbest olan binalar için yapı yüksekliğinin ençok 15 kat olarak düzenlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi İBB Meclisi’nin 14 Şubat 2017 tarihli toplantısında ele alınarak kabul edildi. Bu karar ile bölgede dönüşüm kapsamında yapılacak yeni binalara 15 kat sınırı gelmiş oldu.

Diğer İlçelerde de Çalışmalar Yürütülüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis toplantısının 2’nci birleşimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Saraçhane’deki binasında yapıldı. Meclis’te Kadıköy’de yüksekliğin serbest olduğu alanlara 15 kat sınırı getirilmesine ilişkin teklifin yer aldığı komisyon raporu gündeme alındı. Rapor, AKP’li ve CHP’li Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Hadi Diler, Kadıköy dışındaki diğer ilçelerde de yükseklik sınırlaması için çalışma yürütüldüğünü söyledi. Diler, “Şehir Planlama Müdürlüğü ile görüşülerek önümüzdeki günlerde karar verilecektir.” ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu da pilot bölge olarak Kadıköy’de başlatılan uygulamanın diğer ilçelere de örnek olması gerektiğini kaydetti. Alınan bu karar ile bölgede kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak yeni binalara 15 kat sınırı getirilmiş oldu. Ancak sınırlama planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılarak kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Fikirtepe’yi kapsamıyor.

 

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir