Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark nedir?

Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark Kat irtifakı tapusu, bodrum kat çıkıldıktan sonra kişilerin arsa üzerindeki yapılacak olan konutlar için paylarını gösteren, bir tapudur. İnşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde alınması düşünülen dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir. Bir arsa üzerinde önce imarına uygun proje çizilir. Sonrasında inşaat ruhsatı alınır. İnşaata başlanıp […]

Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark nedir?

Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark

Kat irtifakı tapusu, bodrum kat çıkıldıktan sonra kişilerin arsa üzerindeki yapılacak olan konutlar için paylarını gösteren, bir tapudur. İnşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde alınması düşünülen dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir.

Bir arsa üzerinde önce imarına uygun proje çizilir. Sonrasında inşaat ruhsatı alınır. İnşaata başlanıp başlanmamasına bakılmaksızın, inşa öncesi proje üzerinde bağımsız bölümlerin yerlerinin belirlenerek Tapu senedi düzenlenmesine olanak tanınır. Kat irtifak tapularında binanın tamamlanıp tamamlanmadığı Tapu Müdürlüğüne tescil edilmediği için “Ana Gayrimenkul Niteliği” bölümü, ana yapıyı tanımlayıcı ifade içermez. Genelde “Arsa” veya “Tarla” olarak yer alır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Kat irtifak tapulu bir gayrimenkul arsa halinde veya tamamen bitirilmiş vaziyette olabilir. Hiç inşa edilmemiş olsa bile proje üzerinden tescil edildiği için, Tapu Senedi üzerinde bağımsız bölüm bilgileri bulunur. Kat irtifakı Tapusu, mutlaka ilgili belediyesinden Yapı Kullanım İzin Belgesi ile desteklenmelidir. Çünkü Yapı Kullanım İzin Belgesi söz konusu gayrimenkulün tamamlandığı anlamı taşımaktadır.

Kat İrtifaklı Bir Daire Alınacaksa Nelere Dikkat Edilmeli

Kat irtifakı olan bir yapı tamamlandıktan sonra, belediyeye projeye uygunluğunun denetimi için başvuruda bulunulur. Belediyedeki ilgili kişiler, inşaatı yerinde inceleyerek projeye uygunluğunu denetler. Bu denetim sonucunda inşaat projeye uygun ise ilgili belediye tarafından “Yapı Kullanma İzin Belgesi” veya diğer ismi “İskan” verilir. Bu durumda iskanı olan bir kat irtifakının projeye uygun olarak yapıldığı anlamına geliyor.

Örneğin; 10.000 m² bir arsa üzerinde 100 eşit daireden oluşan bir sitede 1 daire aldınız, yani sitenin 1/100ü sizin ise, 10.000 m² arsanın 1/100ü olan 100 m² arsa sizin oluyor ve kat irtifakı tapusunda aldığınız daireye ait 100 m² arsa olarak belirtilmektedir. Bu tapuda, henüz ortada bir daire olmamasına rağmen yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numalarının belediye tarafından belirlendiği ve numarataj krokisi denen çizelgeye göre, size ait olan dairenin numarası, kat, blok vs. gibi bilgileri gösterilmektedir.

Kat mülkiyeti tapusu, aldığınız dairenin inşaatı tamamlanıp iskanı (yapı kullanım izin belgesi) alındıktan sonra tapuya başvurularak, bir önceki aşamada arsa hissesi olarak alınan mülk cins değiştirerek arsadan binaya dönüşerek kat mülkiyeti tapusu ile belgelenmektedir.

Kısaca, kat mülkiyeti ancak tüm bina tamamlandığı vakit kurulabilir. Yani Kat Mülkiyeti kurulmuş bir yapı tamamlanmış ve tüm bağımsız bölümlerinin Yapı Kullanım İzin Belgeleri mevcut demektir. Bu tür Tapu Senedinde “Ana Gayrimenkul Niteliği” ana yapıyı tanımlayıcı ifadede ve “Bağımsız Bölüm Nitelikleri” mevcut haldedir.

Örneğin; 1/100 hisseli arsa tapusu iken, 1/100 hisseli, diyelim ki 100 m² daire, daire tapusu haline gelmektedir. Eğer aldığınız bu ev ileride yıkılıp arsa haline gelip daha büyük bir inşaat yapılırsa, sizin o arsada 1/100 hakkınız kazanılmış hak olarak kalmaktadır.

Kısaca bu süreç;

Kat İrtifakı—–>İskan(Yapı Kullanım İzin Belgesi)—–>Kat Mülkiyeti şeklindedir.

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir