Kayseri, “akıllı şehir” olmaya hazırlanıyor.

Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kayseri. Ekonomik gücü, turizm ve eğitim potansiyelinin yanı sıra yoğun popülasyonuyla da dikkat çeken Kayseri, bu kez ilk “akıllı şehir” olmaya hazırlanıyor.

Kayseri, “akıllı şehir” olmaya hazırlanıyor.

Akıllı şehir” kavramı, Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi kapsamında gündeme geldi. Söz konusu hareket, 2023 yılına kadar üç Anadolu ilini “akıllı şehir” haline dönüştürmeyi planlıyor. Kayseri ile birlikte “akıllı şehir” olması açıklanan diğer şehirler ise Sakarya ve Gaziantep. Kayseri’yi “akıllı şehir” statüsüne kavuşturacak projede öne çıkmasının nedeni ise, bu kapsamda yürütülen çalışmalara ilk olarak Kayseri’den başlanması oldu.

Akıllı şehirlere dönüşecek bu üç il için yürütülen projeler çevre, enerji, güvenlik, tasarruf ve günlük yaşamı kolaylaştıracak teknolojik imkânları içeriyor. Diğer iki şehirle birlikte Kayseri de “akıllı şehir” olmasıyla birlikte değerine değer katacak.

Kayseri’nin Türkiye’nin “akıllı üç şehrinden biri” olmaya hazırlandığı bu süreç, üç büyükşehir dışında gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenleri de harekete geçiriyor.

Kayseri’de emlak durumunu konut satış fiyatı ve kiralık konut değeri açısından iki şekilde ele almak mümkün.

Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN verilerine göre Kayseri’nin son 5, son 3 ve son 1 yıl içerisindeki konut fiyat değer değişimleri incelendiğinde şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

Kayseri’de konut satış fiyatları 1 yılda %7 arttı

Nisan 2012-Nisan 2017 dönemini kapsayan son 5 yılda konut satış fiyatları yüzde 54,
Nisan 2014-Nisan 2017 dönemini kapsayan son 3 yılda konut satış fiyatları yüzde 26,
Nisan 2016-Nisan 2017 dönemini kapsayan son 1 yılda konut satış fiyatları yüzde 7 oranında artış gösterdi. Kayseri’de 2017 yılının ilk dört ayında ise konut satış fiyatlarında yüzde 2 oranında yükselme gözlemlendi.

Kayseri’de son 1 yılda konut kira değeri artışı %5

Nisan 2012-Nisan 2017 dönemini kapsayan son 5 yılda konut kira değerleri yüzde 47,
Nisan 2014-Nisan 2017 dönemini kapsayan son 3 yılda konut kira değerleri yüzde 21,
Nisan 2016-Nisan 2017 dönemini kapsayan son 1 yılda konut kira değerleri yüzde 5 oranında artış gösterdi. Kayseri’de 2017 yılının ilk dört ayında ise konut kira değerlerinde yüzde 1’lik bir artış söz konusu oldu.

Kayseri’de emlak yatırımının geri dönüş süresi

Büyükşehirlerde olduğu gibi Anadolu şehirlerinde de emlak yatırımı yapmayı düşünenler için amortisman süresi önemli bir kriter. Amortisman süresi, konut yatırımının geri dönüş süresi olarak biliniyor. Buna göre, REIDIN Nisan 2017 değerlerine göre Kayseri’de satın alınan veya alınacak konutların kiraya verilmesi halinde, satış fiyatının yıllık kira değeri ile karşılanabilme süresi 20,75 yıl.

AA

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir