Kent Bilgi Sisteminin faydaları neler?

KBS, Belediyedeki tüm hizmetleri kapsayacak şekilde bütünleşik olması öngörülen bu yapının, küçük büyük tüm Belediyelerde kullanılabilecek şekilde modüler olması en büyük avantajı.

6, 2023 - 08:45
 0  348
Kent Bilgi Sisteminin faydaları neler?

Kent Bilgi sistemi ile Belediye bünyesinde yürütülmekte olan tüm hizmetlerin tek bir bilgisayar ağı altında, ortak bir veritabanı ile, entegre bir biçimde, Belediyelerdeki tüm faaliyetleri kapsayan bir şeklinde hazırlanmıştır.

Sistem’in Belediyelere sağlıyacağı sayısız yararlardan belli başlı olanları aşağıda açıklanmıştır :

Hızlı İşlem :

Kent ile ilgili tüm bilgiler (Kentli, taşınmaz, mahalle, cadde, sokak, alt yapı, vb.) önceden merkez bilgisayara yüklenmiş olduğu için, Kentlinin Belediyedeki herhangibir işi son derece hızlı bir şekilde sonuçlandırılacaktır.

İnteraktif Belediyecilik :

Kentli, ev veya ofisindeki bilgisayardan İnternet’e girerek veya telefonunu kullanarak, Belediyedeki bilgisayarda yüklü bulunan kendisi ile ilgili bir bilgiye ulaşabilecek, dilek ve şikayetlerini iletebilecek, yerine getirilmiş hizmetler hakkında bilgi alabilecektir.

Kentli Kimlik Kartı :

Kentli, kendisine verilecek resimli bir “KENTLİ KİMLİK KARTI” ile hem Belediyedeki her türlü işini kolayca yürütebilecek, hem de anlaşmalı Bankaların ATM cihazlarından vergi ödemelerini yapabilecektir.

Vergi Ödemelerinde Kolaylık :

Anlaşmalı Bankaların veznelerinden veya Kentli Kimlik Kartı ile ATM cihazlarından vergi ödemeleri yapılabilecek ve böylece Belediye veznelerindeki kuyruk eziyeti kesinlikle son bulacaktır.

Belediyede Verimli Çalışma :

Belediyedeki tüm hizmetlere ait bilgilerin, merkezde tek bir bilgisayardaki veritabanında yüklü olması, girilmiş olan bir bilginin anında diğer bir birim tarafından kullanılabilmesi nedeniyle tekrar tekrar bilgi girmeye gerek olmaması, girilmiş olan bilgiler üzerinde bilgisayar ile çok hızlı işlem yapılarak her türlü rapor ve görüntünün alınabilmesi gibi nedenlerle Belediye hizmetlerinde kalite ve verimlilik arttırılabilecektir.

Az Personel İle Daha Çok İş :

Belediye birimlerinde tekrar tekrar bilgi girilmesine gerek kalmaması ve elle yapılmakta olan bazı hesaplama ve işlemlerin bilgisayar tarafından yapılacak olması gibi nedenlerle az personel ile daha çok iş yapma olanağı sağlanabilecektir.

Hem Hızlı Hem de Hatasız İş :

Elle yapılırken yavaş olan ve hata yapma olasılığı bulunan işlerin bilgisayar ile çok hızlı fakat hiç hatasız yapılması sağlanabilecektir.

Etkin Denetim :

Kent ve Belediye hizmetleri ile ilgili her türlü bilgi ayrıntılı olarak merkez bilgisayarda bulunacağı için, çeşitli kadeemelerde görevli yöneticilerin, önceden belirlenmiş yetkileri dahilinde, bu bilgilere ulaşabilmeleri ve yürütülen işleri denetlemeleri sağlanabilecektir.

Muhtarlıklar İle İlişkiler :

Mahalle Muhtarlıklarına konulacak bilgisayarlar ve yüklenecek programlar vasıtasıyla Muhtarlıklar ile Belediyedeki merkezi bilgisayarlar arasında on line bağlantı kurulacak ve böylece Mahalle ve Mahalleli ile ilgili olarak Muhtarlardan çok hızlı bilgi alınması ve iletilen sorunların hızla çözümlenmesi sağlanabilecektir.

Devlet Bilgi Sistemi İçin Altyapı :

Kent Bilgi Sisteminin Belediyelerde yaygınlaşması ile, Belediyeler arasında bağlantı kurularak İl Bilgi Sistemi’ne, İller arasında bağlantı kurularak ta Devlet Bilgi Sistemi’ne ulaşılması için gerekli alt yapı oluşturulabilecektir.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

kentbilgisistemi kentbilgisistemi.com; kent bilgi sistemleri(KBS), coğrafi bilgi sistemleri(CBS), gayrimenkul, inşaat sektörü, kentsel dönüşüm ve bu konulara ilişkin mevzuat değişiklikleri, fuarlar ve etkinlikler kısaca kente dair güncel gelişmelerin, haberlerin yer aldığı bilgi amaçlı bir site olarak kurulmuştur.