Connect with us

KENT BİLGİ SİSTEMİ

Kent Bilgi Sisteminin faydaları neler?

KBS, Belediyedeki tüm hizmetleri kapsayacak şekilde bütünleşik olması öngörülen bu yapının, küçük büyük tüm Belediyelerde kullanılabilecek şekilde modüler olması en büyük avantajı.

Yayın Tarihi

Kent Bilgi sistemi ile Belediye bünyesinde yürütülmekte olan tüm hizmetlerin tek bir bilgisayar ağı altında, ortak bir veritabanı ile, entegre bir biçimde, Belediyelerdeki tüm faaliyetleri kapsayan bir şeklinde hazırlanmıştır.

Sistem’in Belediyelere sağlıyacağı sayısız yararlardan belli başlı olanları aşağıda açıklanmıştır :

Hızlı İşlem :

Kent ile ilgili tüm bilgiler (Kentli, taşınmaz, mahalle, cadde, sokak, alt yapı, vb.) önceden merkez bilgisayara yüklenmiş olduğu için, Kentlinin Belediyedeki herhangibir işi son derece hızlı bir şekilde sonuçlandırılacaktır.

İnteraktif Belediyecilik :

Kentli, ev veya ofisindeki bilgisayardan İnternet’e girerek veya telefonunu kullanarak, Belediyedeki bilgisayarda yüklü bulunan kendisi ile ilgili bir bilgiye ulaşabilecek, dilek ve şikayetlerini iletebilecek, yerine getirilmiş hizmetler hakkında bilgi alabilecektir.

Kentli Kimlik Kartı :

Kentli, kendisine verilecek resimli bir “KENTLİ KİMLİK KARTI” ile hem Belediyedeki her türlü işini kolayca yürütebilecek, hem de anlaşmalı Bankaların ATM cihazlarından vergi ödemelerini yapabilecektir.

Vergi Ödemelerinde Kolaylık :

Anlaşmalı Bankaların veznelerinden veya Kentli Kimlik Kartı ile ATM cihazlarından vergi ödemeleri yapılabilecek ve böylece Belediye veznelerindeki kuyruk eziyeti kesinlikle son bulacaktır.

Belediyede Verimli Çalışma :

Belediyedeki tüm hizmetlere ait bilgilerin, merkezde tek bir bilgisayardaki veritabanında yüklü olması, girilmiş olan bir bilginin anında diğer bir birim tarafından kullanılabilmesi nedeniyle tekrar tekrar bilgi girmeye gerek olmaması, girilmiş olan bilgiler üzerinde bilgisayar ile çok hızlı işlem yapılarak her türlü rapor ve görüntünün alınabilmesi gibi nedenlerle Belediye hizmetlerinde kalite ve verimlilik arttırılabilecektir.

Az Personel İle Daha Çok İş :

Belediye birimlerinde tekrar tekrar bilgi girilmesine gerek kalmaması ve elle yapılmakta olan bazı hesaplama ve işlemlerin bilgisayar tarafından yapılacak olması gibi nedenlerle az personel ile daha çok iş yapma olanağı sağlanabilecektir.

Hem Hızlı Hem de Hatasız İş :

Elle yapılırken yavaş olan ve hata yapma olasılığı bulunan işlerin bilgisayar ile çok hızlı fakat hiç hatasız yapılması sağlanabilecektir.

Etkin Denetim :

Kent ve Belediye hizmetleri ile ilgili her türlü bilgi ayrıntılı olarak merkez bilgisayarda bulunacağı için, çeşitli kadeemelerde görevli yöneticilerin, önceden belirlenmiş yetkileri dahilinde, bu bilgilere ulaşabilmeleri ve yürütülen işleri denetlemeleri sağlanabilecektir.

Muhtarlıklar İle İlişkiler :

Mahalle Muhtarlıklarına konulacak bilgisayarlar ve yüklenecek programlar vasıtasıyla Muhtarlıklar ile Belediyedeki merkezi bilgisayarlar arasında on line bağlantı kurulacak ve böylece Mahalle ve Mahalleli ile ilgili olarak Muhtarlardan çok hızlı bilgi alınması ve iletilen sorunların hızla çözümlenmesi sağlanabilecektir.

Devlet Bilgi Sistemi İçin Altyapı :

Kent Bilgi Sisteminin Belediyelerde yaygınlaşması ile, Belediyeler arasında bağlantı kurularak İl Bilgi Sistemi’ne, İller arasında bağlantı kurularak ta Devlet Bilgi Sistemi’ne ulaşılması için gerekli alt yapı oluşturulabilecektir.

AKILLI ŞEHİRLER

Bakanlık’dan Akıllı Şehirler İçin Yeni Yol Haritası

Yayın Tarihi

Editör

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı akıllı şehirlerle ilgili yeni yol haritasını bu yıl içerisinde belirlemeyi hedefliyor.

Bu kapsamda, akıllı kentler ile ilgili küresel eğilimlerin ve ülkelerin incelemeleri yapılacak. Dünya örneklerine kıyasla akıllı kentlerin uygulanabilirlik şartları Türkiye’nin kent profili gerçekleri doğrultusunda irdelenecek. Bu konuda farklı aktörler bir araya getirilerek katılımcı bir akıllı kent politikası ve stratejisinin oluşturulması planlanıyor.

AKILLI ŞEHİRLER İÇİN UZMAN HAVUZU OLUŞTURULACAK

Ayrıca akıllı şehirler konusunda çalışmalar yapan ve akıllı şehir bileşenlerinde farklı alanlarda uzmanlığa sahip kişilerden meydana gelen bir uzman havuzunun da oluşturulması sağlanacak. Bir diğer yol haritası çalışması ise Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi Stratejisi ve Eylem Planı’nın tamamlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Akıllı haritalar yoluyla çeşitli bilgilerin toplanıp, analiz edilerek çalışılabilmesi konusunda önemli bir görevi olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili bu stratejinin bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

AA

Devamını Gör

AKILLI ŞEHİRLER

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Akıllı Durak Projesi

Yayın Tarihi

Editör

Teknoloji alanındaki en son yenilikleri hizmetlerinde giderek daha fazla kullanan Kayseri Büyükşehir Belediyesi akıllı durak sistemi ile modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkanı sağlayacak.

Otobüs duraklarına takılan QR kodlu levhalarla durağa yaklaşan otobüslerin konumları, varış zamanları akıllı telefonuna indirilen basit bir uygulama ile öğrenilebilecek.

Akıllı durak uygulaması kapsamında üzerinde kare kod (QR kod) ve durak numarası bulunan levhalar duraklara monte edilmiştir.

Durakta bekleyen vatandaşlar mobil cihazlarına (Akılı Telefon, Tablet) Kayseri Kent Rehberi Uygulamasını yükledikten sonra durak tabelası üzerinde bulunan kare kodu uygulamayı kullanarak cihazlarına okutarak otobüsün nerede olduğunu, duraktan geçen otobüs hatlarını ve yaklaşık olarak ne zaman geleceğini öğrenebilecektir. Ayrıca durağın konumunun bulunduğu haritada yaklaşan otobüsler gerçek zamanlı olarak vatandaşlara sunulmaktadır.

Akıllı Durak Projesi İle Yeni Dönem

Büyükşehir Belediyesi Kayseri Ulaşım A.Ş. Şehir İçi Ulaşım Kontrol sistemlerinde online ve mobil kontrol sistemlerine geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü’nde kurulan kontrol merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Talas Yolu’ndaki Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü’ne kurulan Ulaşım Kontrol Sistemi ile ilgili Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu’dan bilgi aldı. Gündoğdu, tüm otobüslerin üçer kamera ile takip edildiğini belirterek, “Ulaşım filomuzda 390 halk otobüsü, 210 adet de belediye otobüsü olmak üzere 600 adet otobüs var. 600 otobüsün her birinde 3 adet kamera ve kamera kayıt sistemi bulunuyor. Ayrıca bu kameraların merkezden izlenmesini saylayan görüntü aktarıcılar var. İstediğimiz otobüse ait şoför ve yolcuların görüntüsünü anında görebiliyor ve bu görüntüleri depolayabiliyoruz” dedi. Feyzullah Gündoğdu, sistem sayesinde araç sürücülerini anında uyarmanın da mümkün hale geldiğini belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, sistemle ilgili bilgi alırken bizzat da sistemi test etti. Kontrol masasına oturan Başkan Çelik, seyir halindeki herhangi bir otobüsün üzerine geldiğinde o otobüsteki şoförle ilgili ayrıntılı bilgiye de ulaştı.

 

Kaynak: https://cbs.kayseri.bel.tr

Devamını Gör

AKILLI ŞEHİRLER

Bayraklı Belediyesi’nde 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi

Yayın Tarihi

Editör

2014 yılında İzmir’de ilk kez Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği kent bilgi sistemi projesi her yıl yenilenerek geliştiriliyor.

Bayraklı Belediyesi, 2009’dan 2014 yılına kadar İlçe sınırları içinde yer alan cadde ve sokakları dijital ortama aktararak web sitesi üzerinden ilçenin tüm imar değişikliklerini sokak ve caddelerin 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlıyor. Aynı zamanda belediye müdürlükleri de bu sistem üzerinden envanter oluşturarak bir tıkla sorun yaşanan bölgeye anında müdahale ediyor.


Bayraklı Belediyesi 2014 yılında başlattığı kent bilgi sistemini her yıl geliştirerek vatandaşların işlemlerini ve belediye çalışmalarını hızlandırıyor. www.bayrakli.bel.tr internet adresinden kent rehberi ikonunu tıklayan herkes Bayraklı’nın sisteme entegre edilen hava fotoğrafları ile cadde ve sokakların gelişimini 3 boyutlu olarak görebiliyor.

Sistem sayesinde ilçenin 2009’dan 2016 yılına kadar nasıl değiştiği, yatırımların hangi bölgelere yapıldığı rahatlıkla takip edilebiliyor. Birim müdürlükleri projelerle ilgili işlemlerini daha hızlı ve kolay yapabiliyor. İzmir’de ilk kez 2014 yılında Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği bu proje ile birim müdürlükleri Bayraklı’nın tüm sokak, cadde görüntülerini takip ederek her türlü bilgiye görsel olarak ulaşıp, yapılacak çalışmaları zaman kaybetmeden sistem üzerinden görüntülüyor.

BİR TIKLA HER ŞEY GÖRÜLÜYOR

Mali Hizmetler Müdürlüğü sistem üzerinden konutların kaç katlı olduğunu, reklam tabelalarının ölçülerini tespit ederek vergileri daha sağlıklı şekilde alırken, Fen İşleri Müdürlüğü de yolların asfaltlanması, yolun uzunluğu, genişliği; kilit parke taşı döşenecek sokak ve caddelerin ölçümlerine kadar tüm bilgileri bu sistemle takip edebiliyor. Yapı Kontrol Müdürlüğü ise; kaçak yapıların tespitini sağlarken, sistem sayesinde kentin 2009-2016 yılı görünümünü, arazi kullanım kararlarına bilgisayar üzerinden erişim imkanı buluyor.

TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, teknolojiyi iyi kullandıklarını belirterek, “Kent bilgi sistemi sayesinde bir tıkla birçok bilgiye anında ulaşıp gerekli müdahaleleri yapabiliyoruz. Kent bilgi sistemimizin kapsama alanını daha da geliştirdik. Her yıl yenileyeceğiz. Vatandaşlarımız oturdukları yerden internet sitemiz üzerinden istedikleri bilgiye ulaşabilecek” dedi.

Kaynak: http://www.bayrakli.bel.tr

Devamını Gör
Advertisement

KENTSEL DÖNÜŞÜM

GÜNCEL HABERLER2 sene ago

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi Sonuç Bildirgesi

5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi 22 Şubat 2018 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı...

GÜNCEL HABERLER2 sene ago

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedelleri

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedeli Belli Oldu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2018’de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları...

GÜNCEL HABERLER2 sene ago

Kentsel dönüşüm kredilerinde faiz desteği süresi uzatıldı

Kentsel Dönüşüm Kredilerinde Faiz Desteği Uzatıldı 30 Aralık 2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 25.12.2017 tarihli ve 2017/11171...

BELEDİYELER2 sene ago

Burdur Kentsel Dönüşüm Projesi Son Aşamada

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi işbirliğinde hazırlanan Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim...

KENTSEL DÖNÜŞÜM2 sene ago

İzmir’de Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi

Çok eski bir yerleşim yeri olan ve çok sayıda eski bina barındıran İzmir'de de, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binaların çok...

KENTSEL DÖNÜŞÜM2 sene ago

Kentsel dönüşüm kredisi nedir? Konut kredisinden farkı nedir?

Kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. İşte kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler.Peki kentsel dönüşüm kredisi nedir? Konut kredisinden farkı...

BELEDİYELER3 sene ago

Kayseri Yeşilhisar’a Kentsel Dönüşüm Onayı

Kayseri Yeşilhisar ilçesinde belediye tarafından İdris ve Beyleryukarı mahallelerinde, ilçenin merkezindeki eski yapıların bulunduğu alanda kentsel dönüşüm yapılması mecliste oylandı...

GÜNCEL HABERLER3 sene ago

İmar Hukuku Sempozyumu Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye Belediyeler Birliği ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan...

KENTSEL DÖNÜŞÜM3 sene ago

Bakan Özhaseki Tarlabaşı’ndaki Dönüşüm Projesini İnceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretinde Beyoğlu’ndaki gayrimenkul yatırımlarını yerinde...

KENTSEL DÖNÜŞÜM3 sene ago

Kentsel dönüşüm projesini kendi yapana 120 aya kadar kredi

Kentsel dönüşüm kapsamındaki evini kendisi yapmak isteyenlere 120 aya kadar kredi verilecek.

Advertisement

POPÜLER KONULAR

Kent Bilgi Sistemi (KBS), bir kentin coğrafi özelliklerinden altyapı sistemlerine, vatandaşların sosyo-ekonomik niteliklerinden gelir-gider sistemlerine uzanan geniş bir skala içerisindeki bilgilerin bir veritabanına toplanarak ilişkilendirilmesi ve yönetilmesi amacıyla gerçekleştirilen yeni nesil bir uygulamadır.

Copyright © 2019 Kent Bilgi Sistemi