Kentsel Dönüşüm Enerji Verimliliği İçin Bir Fırsat Olabilir mi?

Zirvede konuşmacılar, yeşil dönüşüm, yapılarda enerji verimliliği, kentsel dönüşüm ile enerji verimliliği, ikinci ulusal enerji eylem planı ve sıfır enerjili binalar gibi konulara değindi.

May 13, 2024 - 08:15
 0  55
Kentsel Dönüşüm Enerji Verimliliği İçin Bir Fırsat Olabilir mi?

Türkiye'de mevcut yapı stokunun %70'inin enerji verimsiz olduğu ve kentsel dönüşümün bu sorunu çözmek için bir fırsat olabileceği ifade edildi. Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) tarafından Ankara'da düzenlenen "Türkiye Yüzyılı ve Yapılarda Enerji Verimliliği Zirvesi"nde bu konu ele alındı.

Zirvede konuşmacılar, yeşil dönüşüm, yapılarda enerji verimliliği, kentsel dönüşüm ile enerji verimliliği, ikinci ulusal enerji eylem planı ve sıfır enerjili binalar gibi konulara değindi.

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, Türkiye'de enerjinin %30-35'inin yapılarda tüketildiğini ve mevcut yapı stokunun büyük bir kısmının enerjiye verimsiz olduğunu söyledi. Korkmaz, bu durumun enerji maliyetlerinin artmasına ve enerjiye ulaşımın zorlaşmasına neden olduğunu da ekledi.

Korkmaz, II. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'nın 2024 yılı içinde faaliyete gireceğini ve bu planın enerji verimliliğini artırmada önemli rol oynayacağını belirtti. Ayrıca, kentsel dönüşümün de enerji verimliliği için bir fırsat olduğunu ve 6.5 milyon konutun ve deprem bölgesinde yapılacak 600 bin konutun enerjiye verimli olarak inşa edilmesinin bu sorunun çözümüne katkıda bulunacağını ifade etti.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu ise Türkiye'nin enerji verimliliğini geliştirmenin kritik ve stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. Küçükoğlu, enerji verimliliğinin deprem güvenliği, enerji ithalatının azaltılması, küresel iklim değişikliğiyle mücadele gibi birçok alanda fayda sağlayacağını vurguladı.

Nippon Paint Betek Boya Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ ise Türkiye'de yaklaşık 25 milyon yapı stoku olduğunu ve bunlardan %25'ine ısı yalıtımı uygulandığını ifade etti. Uludağ, 6 milyon yapının da kentsel dönüşüme gireceğini kaydederek, bu binalarda doğru ısı yalıtımı uygulanmasının enerji verimliliğine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Kentsel dönüşüm, Türkiye'nin enerji verimliliğini artırmak için önemli bir fırsat olabilir. Doğru planlama ve uygulama ile, kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek binaların enerjiye verimli hale getirilmesi, ülkenin enerji ihtiyacını önemli ölçüde azaltabilir ve çevreye olan etkisini minimize edebilir.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow