Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı: Başvuru Süreci ve Gerekli Şartlar

Riskli olarak tespit edilen yapıdaki konut ya da iş yerlerinden dolayı kira yardımından yararlanmak isteyen kişilerin yapması gerekenler

Şub 14, 2024 - 14:41
 0  36
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı: Başvuru Süreci ve Gerekli Şartlar

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı: Başvuru Süreci ve Gerekli Şartlar

Kentsel dönüşüm kira yardımı, risk altındaki yapıların malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahipleri için önemli bir destektir. Ayrıca, kanun kapsamındaki yapıları malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahibi olmaksızın kullanan gerçek ya da tüzel kişiler de bu yardımdan yararlanabilir.

Kimler Başvurabilir?

Riskli olarak tespit edilen yapıdaki konut ya da iş yerlerinden dolayı kira yardımından yararlanmak isteyen kişiler, tahliye karar tarihinden itibaren bir yıl içerisinde veya riskli yapının yıkıldığı tarihten itibaren üç ay içerisinde başvuru yapabilirler.

Başvuru Süreci

Başvurular, riskli yapının bulunduğu ildeki Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine yapılabilir. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurularında İçişleri Bakanlığı Kimlik Paylaşım Sistemi ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu ve kadastro bilgi sistemi ile entegrasyon sağlanır. Bu sayede, başvuruda bulunacak kişilerin adres bilgileri raporu, kimlik bilgileri ve taşınmaza ait güncel taşınmaz kaydı sistem üzerinden temin edilebilir. Eğer bu bilgiler sistem üzerinden temin edilemiyorsa, belgeler başvuru yapan kişiden talep edilir.

Neden Önemli?

İstanbul için beklenen büyük deprem, Kahramanmaraş depremlerinin ardından yeniden büyük bir korku hissedilmesine neden oldu. Yıllardır var olan bu gerçek maalesef acı bir olay ile yeniden hatırlandı. Yaşanan afetten sonra birçok ilde hızlandırılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hem kiracılara hem de ev sahiplerine belli oranlarda kira yardımları yapılmaya başlandı. Ancak vatandaşlar kimlerin bu yardımlardan yararlanabileceğini, başvuruların nereye yapılacağını ve başvuru için gerekli olan şartların neler olduğunu araştırmaya devam ediyor.

Bu nedenle, kentsel dönüşüm kira yardımına başvurmayı düşünen herkesin, başvuru sürecini ve gerekli şartları iyi bir şekilde anlaması büyük önem taşıyor.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow