Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tamamlama Sigortası Zorunlu Oldu!

Kentsel Dönüşüm

Haz 10, 2024 - 10:18
 0  87
Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tamamlama Sigortası Zorunlu Oldu!

Peki Sistem Nasıl İşleyecek?

6 Şubat depreminin ardından hız kazanan kentsel dönüşüm projelerinde önemli bir gelişme yaşandı. 12 Haziran 2024 tarihinden itibaren tüm ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ve kentsel dönüşüm projeleri için tamamlama sigortası yaptırılması zorunlu hale geldi. Peki, bu sigorta nasıl işleyecek ve vatandaşları nasıl koruyacak?

Tamamlama Sigortası Nedir?

Tamamlama sigortası, müteahhitin inşaatı belirlenen sürede tamamlayamaması veya iflas etmesi halinde, yüklenici firma yerine sigorta şirketinin devreye girerek konutların tamamlanmasını ve hak sahiplerine teslim edilmesini garanti eden bir sigorta türüdür.

Sigorta Kimleri Kapsıyor?

Tamamlama sigortası, ön ödemeli konut satın alan ve kentsel dönüşüm kapsamında evlerini yenileyen tüm vatandaşları kapsamaktadır.

Sigorta Nasıl İşliyor?

Müteahhit, projeyi belirlenen sürede tamamlayamaması veya iflas etmesi halinde, sigorta şirketi devreye girer. Sigorta şirketi, öncelikle konut sahiplerine o tarihe kadar ödedikleri tüm bedelleri iade eder.

Peki Konutlar Nasıl Tamamlanacak?

Sigorta şirketi, konut sahiplerine paralarını iade ettikten sonra, ya kendisi yeni bir müteahhit ile anlaşarak inşaatın tamamlanmasını sağlar ya da konut sahiplerine alternatif bir çözüm sunar.

Sigorta Kapsamında Neler Var?

Tamamlama sigortası kapsamında, müteahhitin iflas etmesi veya inşaatı tamamlayamaması dışında, aşağıdaki durumlarda da sigorta devreye girer:

  • Müteahhitin ruhsata aykırı işlem yapması
  • İnşaatta kullanılan malzemede kusur olması
  • Binanın depreme dayanıklı olmaması

Sigorta Primi Ne Kadar?

Tamamlama sigortası primi, projenin büyüklüğüne, konumuna ve müteahhitin risk profiline göre değişmektedir. Ortalama olarak, sigorta primi konut bedelinin %1-2'si civarındadır.

Tamamlama Sigortası Zorunlu Mu?

12 Haziran 2024 tarihinden itibaren tüm ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ve kentsel dönüşüm projeleri için tamamlama sigortası yaptırılması zorunludur. Sigorta yaptırılmaması halinde, satış sözleşmesi geçersiz sayılmaktadır.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow