Kentsel Dönüşüm Fikirtepe’de 14 proje ile sürüyor

Fikirtepe’de 14 proje ile devam eden Kentsel Dönüşüm Toplam 57 ada bulunan Fikirtepe’de, adaların 24’ünde dönüşümün devam ettiğini dile getiren Şemsettin Aydın, ruhsat alan 14 firmanın projelerini devam ettirdiğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm Fikirtepe’de 14 proje ile sürüyor

Toplam 57 ada bulunan Fikirtepe’de, adaların 24’ünde dönüşümün devam ettiğini dile getiren Şemsettin Aydın, ruhsat alan 14 firmanın projelerini devam ettirdiğini söyledi. Şemsettin Aydın, ruhsat alma aşamasında olan 10 firmanın bulunduğunu anlatarak, “Bölgenin yüzde 40’ından fazlası çözülmüş oldu. Adaların yüzde 70’i 2017 yılında bitmiş olur. Yaklaşık 4-5 firmanın projesinde yaşam bu yıl başlayacak” dedi.
Şemsettin Aydın, kentsel dönüşümün başlarında bir huzursuzluk yaşandığını vurgulayarak, devletin desteği ve Türkiye’nin ilk planlı kentsel dönüşümünü gerçekleştiren 20 inşaat firmasının oluşturduğu Fikirtepe Platformu sayesinde işlerin yoluna girdiğini söyledi.

Platformun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ilgili işlerin organize edilmesine büyük katkı sağladığına işaret eden Şemsettin Aydın, şunları söyledi:

“Metrekare fiyat ortalamasının gerçek değerinin 12 bin lira olması gerektiğini düşünüyoruz ancak bölgede şuan 7-8 bin lira. Ancak bundan dört yıl sonra Fikirtepe’de metrekare fiyatları dolarla ölçülür olacak. Lokasyon açısından büyük avantaj sağlayan bölgeye önümüzdeki dönemlerde sanatçıların da ilgi göstereceğini düşünüyorum.

O zaman fiyatlarda da artış olacak ve metrekaresi 10 bin dolardan başlayacak. Fikirtepe, İstanbul’un en prestijli bölgeleri arasında gösterilecek.” Bölgede inşa ettikleri İstanbul 216 projesinin iki etaptan oluştuğunu anlatan Şemsettin Aydın, “Toplam 5 bloktan oluşan projemizin ilk etabında 541 konut ve 12 adet ticari alan, ikinci etabında ise 580 konut yer alıyor.

Proje tamamlandığında ortalama 4-5 bin kişilik bir yaşam alanı oluşacak. 1+1’den 3+1’e kadar farklı konut tiplerinin yer aldığı projede; daire alanları 52 ila 168 metrekare arasında değişiyor” dedi. Projenin ilk etabında yaşamın Aralık 2016’da başlayacağını anlatan Şemsettin Aydın, şöyle devam etti: “2018 yılında da ikinci etabı teslim edeceğiz. Site yönetimini iki yıl kendimiz üstleneceğiz.

Ortak alanların bazı bölümlerini kiraya vererek aidatları minimize etmeyi planlıyoruz. Ticari alanların satışı için de görüşmelere devam ediyoruz. Yaklaşık 160 milyon dolar toplam yatırım değeri olan projemizi kendi finansmanımız, banka kredileri ve satışlardan karşılıyoruz. Tüm konut tiplerimiz eşit oranda ilgi gördü. Birinci etabın büyük bölümünde satışları tamamladık.

İkinci etapta ise yaklaşık yüzde 30 talep topladık. A ve B gelir grubuna hitap eden projemize doktorlar, bilişim uzmanları, mühendisler ve mimarlardan yoğun bir talep geldi.”

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir