Markalı konut alıcılarına 20 yıl vade

Markalı konut alıcıları için 240 ay vade, yüzde 0,75 ila 0,85 arasındaki faiz oranlarıyla tarihi kampanya düzenleniyor.

Markalı konut alıcılarına 20 yıl vade

Emlak Konut GYO, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) birlikteliğinde düzenlenen kampanya 1 Şubat’ta başlayacak ve 30 Mart’ta sona erecek.

Kampanyanın şu ana kadar belirlenen ayrıntıları Divan Otel’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle paylaşıldı.

Toplantıda konuşan GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik, 2016’yı bir önceki yıla göre satışlarını artırarak bitirdiklerini, bu yıl da geçen yılki satışları egale edip, geçerek bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Konut fiyatlarının 2017’de bir miktar artacağını dile getiren Çelik, girdi maliyetlerinin dövizin de etkisiyle yükseldiğini, enflasyonda ve genel faizlerde artış beklediklerini aktardı.

Çelik, Türkiye’nin geçen yıl yaşadığı ve bu yıl yaşaması muhtemel olumsuzluklardan bahsederek, “Buradan yola çıkarak KONUTDER, GYODER ve Emlak Konut GYO ile konut alıcısının konut edinmesini kolaylaştırmak için birtakım çalışmalar yaptık. 1 Şubat’tan itibaren üzere Cumhuriyet tarihinde olmadığı kadar kolaylaştırıcı tedbirler alarak kampanyamızı başlatacağız.” dedi.

Vadelerin 240 aya kadar artacağını dile getiren Çelik, böylece gelişmiş ülkelerdeki konut alımını kolaylaştıran kredi uygulamalarından birisinin Türkiye’de görüleceğini bildirdi.

“Bankalarla görüşme sürüyor”

Çelik, Türkiye’de ilk defa bir tüketicinin bu kadar uzun vade ile evini alacağını kaydederek, bankalarla görüşmelerinin sürdüğünü, devletin karar mekanizmalarının kendilerinin yanında olduğunu düşündüğünü söyledi.

“Proje geliştiren firmalarımızın inisiyatifinde olmak üzere muhtemelen aylık yüzde 0,75 ila 0,85 faiz bandında kredilendirme yapmayı planlıyoruz.” diyen Çelik, ev fiyatlarının da bugünkü gibi olmayacağını ve girdi maliyetleri, çalışan zamları gibi nedenlerle konut fiyatlarının artacağını ifade etti.

Çelik, alıcılara vade miktarını uzatmak için bir kampanya düzenlediklerini kaydederek, burada sektör temsilcilerinin fedakarlığı ve bankaların desteği olduğunu bildirdi.

Kampanyanın 1 Şubat’ta başlayacağını ve 30 Mart’ta biteceğini ifade eden Çelik, “Bir stok problemimiz yok. Bir yandan üretip bir yandan satacağız. Bu kampanya stokları eritmek için değil konut alımını kolaylaştırmak için. Kampanyanın uzatılıp uzatılamayacağını 30 Mart’ta oturup tekrar değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Bu vade oranı Cumhuriyet tarihinde ilk”

Çelik, bir gazetecinin, “Kampanyadan yararlanmak isteyenlerin firmalara senet aracılığıyla mı borçlanacak yoksa bankalara mı borçlanacak?” şeklindeki sorusu üzerine, “Kredilendirme, bankalarla birlikte yapılacak. Yoksa biz bankacılık yapmayacağız. Finansman bankaların işi. Bu vade oranı Cumhuriyet tarihinde ilk.” diye konuştu.

Kampanyanın, söylendiği gibi sektörün diğer oyuncuları ile kampanyaya katılan firmalar arasında haksız rekabet doğurmadığını ifade eden Çelik, kendilerinin yüzde 100 kayıt içinde olduklarını, muntazam şekilde vergilerini ödediklerini bildirdi.

Çelik, sektörün diğer oyuncularına da kampanyaya katılma çağrısında bulundu.

Avni Çelik, kampanyaya katılacak firmalardan daha önce 120 ay vadeli konut alan vatandaşların ödeme sürecini sözleşme yenileyerek 240 ay vadeye çıkarabileceğini söyledi.

“Üye firmalarımız kendileri karar verecek”

Çelik, vadelerin 240 aya çıkarılması konusunda bankalarla görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “Bu konuda olumlu cevap veren kamu bankaları da var özel bankalar da var. Hatta ilk onaylayan bir özel banka.” dedi.

Konut kredisi verirken bankaların daha olumlu yaklaştığını ifade eden Çelik, çünkü konut kredilerinde geri dönmeme riskinin daha düşük olduğunu bildirdi.

Çelik, kampanyaya hangi firmaların katılıp katılmayacağı sorusuna karşılık, “Bu kampanyanın ana ilkelerini belirliyoruz. Derneğimizin üyeleri ile tam bir mutabakat içerisindeyiz. Üye firmalarımız katılıp katılmayacağını kendileri belirleyecek.” ifadelerini kullandı.

Faiz oranlarını firmaların belirleyeceğini belirten Çelik, bankaların projelere özel farklı oran verebileceğini aktardı.

“Büyük güç birliği ve fedakarlık”

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu kampanyayı sektörün birliktelik içerisinde düzenlediğini belirterek, geçen yıl düzenlenen ve rekor satış getiren kampanyayı hatırlattı.

Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ekonomik bir savaş içine girdiğini dile getiren Kurum, “Ancak şunu net söylemek istiyorum. Burada firmalarımız, bankalarımız, dövizin yüzde 25-30, inşaat maliyetlerinin yüzde 10-15 artmasına, faiz artırımına, not düşürülmesine rağmen vadesini 240 aya çıkarıyor ve faiz oranını aşağı çekiyor. Bu, büyük fedakarlık ve büyük güç birliği.” diye konuştu.

Kurum, amaçlarının, sektörün hareketli olması ve yatırımların devam etmesi olduğunu vurguladı.

Toplantıya, KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik ve GYODER Başkanı Aziz Torun da katıldı.

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir