Merkezefendi Mahallesi'nde Kentsel Dönüşüm Acele Kamulaştırma ile Hız Kazanıyor

Zeytinburnu Belediyesi’ne yapılarda yıkım işlemi başladı. Mevcut olan 122 yapıda 334 konut, 106 iş yerinde dönüşüm başladı.

6, 2023 - 11:09
 0  164
Merkezefendi Mahallesi'nde Kentsel Dönüşüm Acele Kamulaştırma ile Hız Kazanıyor

İstanbul'da olası bir depreme karşı yapıların güçlendirilmesi, Zeytinburnu ilçesinde hızla devam ediyor. 6 Şubat depremlerinin ardından, İstanbul genelinde depreme dayanıklı hale getirilmesi gereken yapılar için Zeytinburnu'nda yoğun bir çalışma süreci başlatıldı.

Deprem riski taşıyan bölgelerin kamulaştırılması kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı ve Resmi Gazete'de yayınlandı.

Bu çerçevede, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı, imar mevzuatına aykırı ve afet riski taşıyan binaları tasfiye ederek, ulaşım ve altyapı ile uyumlu, güvenli ve sağlıklı yaşam alanları oluşturmayı hedefliyor. Bu amaçla, acele kamulaştırma işlemleri başlatıldı.

Mevcut 122 binada yerinde dönüşüm çalışmaları başladı. Merkezefendi Mahallesi Arnavut Mevkii'nde 20 yıldır beklenen kentsel dönüşüm süreci artık tam hızıyla devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Zeytinburnu Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucunda, mülk sahipleri ile anlaşmalar sağlandı.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından söz konusu bölgedeki binalarda yıkım işlemine başlandı. Toplamda 334 konut ve 106 iş yeri, kentsel dönüşümün ilk adımları olarak yenileniyor.

Bu çalışmalar, İstanbul'da depreme karşı daha güvenli bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlayan önemli bir adım olarak ön plana çıkıyor.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

kentbilgisistemi kentbilgisistemi.com; kent bilgi sistemleri(KBS), coğrafi bilgi sistemleri(CBS), gayrimenkul, inşaat sektörü, kentsel dönüşüm ve bu konulara ilişkin mevzuat değişiklikleri, fuarlar ve etkinlikler kısaca kente dair güncel gelişmelerin, haberlerin yer aldığı bilgi amaçlı bir site olarak kurulmuştur.