“Yaşayan Laboratuvar” en başarılı takım oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen nesnelerin interneti (Internet of Things) proje yarışmasında İzmir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan “Yaşayan Laboratuvar”, en başarılı takım seçildi.

“Yaşayan Laboratuvar” en başarılı takım oldu

İzmir Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, etkinlikte uzmanlar, bilişim sektörü temsilcileri ve bilişim öğrencileri bir araya geldi.

İki gün süren nesnelerin interneti proje maratonunda takımlar, belirlenen konularda yazılım projelerini geliştirerek mentor desteği ile jüri önüne çıktı.

60 Üniversite öğrencisinin katıldığı maratonda İzmir Üniversitesi “Yaşayan Laboratuvar” takımı, kentlerdeki gürültü kirliliğini ölçen ve gürültü kirliliği haritası oluşturan projesiyle, finale kalan 7 takım arasında akıllı kent kategorisinde verilen iki ödülden birini ve jüri özel ödülünü kazanarak en başarılı takım oldu.

Gürültü kirliliği haritası hazırladılar

60 Üniversite öğrencisinin katıldığı maratona İzmir Üniversitesi, Yazılım Mühendisliği’nden Prof. Dr. Emrah Orhun mentorluğunda, Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencisi Aşkın Sağlam, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi Akın Caner Pekel, Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi Umut Uluer ve Elektronik Haberleşme Mühendisliği bölümü öğrencisi Abdullah Hepbandırmalı’dan oluşan “Yaşayan Laboratuvar” takımıyla katıldı. Takıma proje görsellerinin hazırlanmasında eski İzmir Üniversitesi öğrencisi Medine Doğan yardım etti. İzmir Üniversitesi Yaşayan Laboratuvar takımı kentlerdeki gürültü kirliliğini ölçen ve gürültü kirliliği haritası oluşturan projesiyle, finale kalan 7 takım arasında akıllı kent kategorisinde verilen iki ödülden birini ve jüri özel ödülünü kazanarak en başarılı takım oldu. Yaşayan Laboratuvar takımına ödüllerini Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör yardımcısı ve DEPARK Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören verdi.

Proje maratonu ile eş zamanlı olarak düzenlenen “IoT Izmir Nesnelerin İnterneti Zirvesi”, Standford Üniversitesi’nden Sudha Jamthe, TÜBİTAK’tan Oğuz İçoğlu, Türkiye Bilişim Vakfı’ndan Faruk Eczacıbaşı, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’ndan Cengiz Ultav, ULAKBİM Başkanı Mehmet Mirat Satoğlu, IBM’den Jale Akyel, General Electric’ten Ussal Şahbaz, Intel’den Tunç Özgül, Siemens’den Hakan Mavruk, Ericsson’den Adnan Pekdemir’in katılımı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü’nde ve DEPARK Beta Binasında gerçekleşti.

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir