Yeni model kentsel dönüşüm nasıl yapılır

Başkan Kocaoğlu, “Yapacağımız bu ilk örneği görünce, kentsel dönüşüm İzmir’de doğru bir kanala doğru akacak. Belediye olarak bizim tek kazancımız, bu işin onuru olacak” dedi.

Yeni model kentsel dönüşüm nasıl yapılır

İlk etapta yapılacak 288 konut ve 33 işyeri için ihale açılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2 yıldır sabırla çalıştığı Uzundere kentsel dönüşüm bölgesindeki ilk 313 konut ve işyeri için “yüzde 100 uzlaşma” sağlayarak yapım ihalesi aşamasına geldi.

MÜTEAHHİTLERE ÇAĞRI

İnşaat sektörünün İzmir’deki temsilcilerine ihale öncesinde proje hakkında detaylı bilgi sunuldu. Başkan Kocaoğlu, Müteahhitlere “Kent adına bu ihaleye girin” çağrısı yaptı.

KAZANCIMIZ: ONUR

Başkan Kocaoğlu, “Yapacağımız bu ilk örneği görünce, kentsel dönüşüm İzmir’de doğru bir kanala doğru akacak. Belediye olarak bizim tek kazancımız, bu işin onuru olacak” dedi.

Kent dönüşümünde “uzlaşma ve yerinde dönüşüm” prensibiyle hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar’da Uzundere ve Yurtoğlu mahallerindeki 32 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk etabını başlatıyor. Dönüşümün ilk etabı, inşaat ihalesine hazır hale getirilen Uzundere Mahallesi’ndeki 44 bin 345 metrekarelik iki adada, 280 konut ve 33 iş yerini kapsıyor. 9 bloktan oluşan iki adada büyüklükleri 98 ile 130 arasında değişen, 2+1 ve 3+1 olmak üzere farklı konut tipleri bulunuyor. İş yerlerinin büyüklükleri ise 30 metrekare ile 230 metrekare arasında değişiyor.

SEKTÖR İLK AĞIZDAN BİLGİLENDİRİLDİ

“Uzundere 1. Bölge 1. Etap Kat Karşılığı Yapım İhalesi” öncesinde inşaat sektörünün temsilcileri ve müteahhitlerle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkan Vekili Ayşe Arzu Özçelik, sürece ilişkin bilgi verdi ve soruları cevaplandırdı. Bilgilendirme toplantısına Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır ve İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Ziya Dağlıer ile birlikte federasyona bağlı derneklerin temsilcileri, İTO ve EBSO bünyesindeki inşaat komitelerinin başkanları katıldı.

SIRADA YENİ İHALELER VAR

Toplantıda konuşan ve sektör temsilcilerinin sorularına yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 32 hektarlık alanda 3300 konutun yer alacağı Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda uzlaşma sürecinin devam ettiğini, bazı adalarda yüzde 70 – 80 oranında uzlaşmanın sağlandığını belirtti. Bu adalarda da yüzde 100 uzlaşma sağlandığında hemen inşaat yapım ihalesine çıkacaklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Yapacağımız bu ilk örneği görünce, kentsel dönüşüm İzmir’de doğru bir kanala doğru akacak ve doğru bir yol haritası belirlenmiş olacak. Kentsel dönüşümde bütüncül bir planlama gerekiyor. İzmir’de 6 noktada yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni bir kent yaratacağız. Bu yeni kentte oran yüksek denilebilir. Ama yüklenicinin proje maliyeti yok, ruhsat maliyeti yok. İhaleyi alıyorsun ve hemen inşaatı yapıyorsun” diye konuştu.

BİZE BU İŞİN ONURU YETER!

Türkiye’de kentsel dönüşümün 2004 yılından bu yana hem hükümet hem belediyeler tarafından konuşulan ancak bugüne kadar uygulanmayan bir konu olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gerçekleştirilemeyişinin nedenlerini alt alta sıralayalım: Birincisi yerinde mi dönüşüm yapacağız yoksa orada doğmuş büyümüş insanları başka bir yere mi taşıyacağız? Bunu parsel bazında mı yoksa bütüncül mü yapacağız? Mülkiyet sahipleri ile tek bir müteahhiti bir araya getirdiğinizde burada çıkan problemleri kim çözecek? Burada hakem kim olacak? Belediye yahut hükümet buradan bir pay alacak mı? Bizim uyguladığımız sistemde belediye hiçbir şey talep etmeyecek. Müteahhitin maliyeti ve artı karı haricinde, kalan parasal değer ne varsa mülkiyet sahiplerine eşit olarak dağıtılacak. Belediye ya da Hükümete ne kalacak? O kenti kurtarmanın onuru kalacak. Biz kamuyuz. Aldığımız vergileri biz kent için harcıyoruz. Hem müteahhitin hem de mal sahibinin hakkını koruyacağız”.

UZUNDERE BİTER BİTMEZ..

Kentsel dönüşümde yerinde dönüşümün önemini bir kez daha vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Şu anda bütün tapular İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde. İhaleye çıkmaya da, vatandaşın hakkını vermeye de Büyükşehir yetkili. Yerinde dönüşüm siyasi bir karardır. Vatandaşları hatıralarından, çocukluğundan kopartmak doğru değildir. Biz Kadifekale’de heyelan bölgesi olduğu, inşaat yapılamayacağı için vatandaşlarımızı Uzundere’ye taşıdık. Şimdi Türkiye’de gerçek anlamda ilk kentsel dönüşümü yapacağız. Uzundere’nin ardından proje biter bitmez, 13 bin konutluk Aktepe-Emrez’in de ihalesine başlayacağız” dedi.

Yazar: Kent Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir