Kentsel Dönüşüm ve Konut Arzı Hızlanacak SPK'dan Gayrimenkul Yatırım Fonları İçin Düzenleme

SPK tarafından hazırlanan Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenleme son aşamaya gelmiş durumda.

Haz 4, 2024 - 10:59
 0  24
Kentsel Dönüşüm ve Konut Arzı Hızlanacak SPK'dan Gayrimenkul Yatırım Fonları İçin Düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşüm ve konut arzını hızlandırmayı amaçlayan yeni bir düzenlemenin son aşamaya geldiğini duyurdu. Bu düzenlemeyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünü açacak.

Düzenleme Ne İşe Yarayacak?

Şimşek, düzenlemenin kentsel dönüşümün finansmanı ve konut arzının artmasında önemli bir rol oynayacağını vurguladı. GYF'lerin gayrimenkul projelerine yatırım yapmasıyla birlikte sektöre yeni fonlar aktarılacak ve bu da dönüşüm ve arzın hızlanmasına katkıda bulunacak.

Düzenlemenin Detayları Neler?

SPK tarafından hazırlanan Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenleme son aşamaya gelmiş durumda. Düzenlemeyle GYF'lerin gayrimenkul projelerine yatırım yapmasına ilişkin kurallar belirlenecek.

Düzenlemenin Faydaları Neler?

Düzenlemenin sağlayacağı bazı faydalar şunlar:

  • Kentsel dönüşüm projelerine finansman sağlanması
  • Konut arzının artırılması
  • Gayrimenkul sektörüne yeni yatırımların çekilmesi
  • Yatırımcılar için yeni yatırım seçenekleri sunulması

Düzenleme Ne Zaman Hayata Geçecek?

SPK tarafından hazırlanan düzenlemenin yakın zamanda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte GYF'lerin gayrimenkul projelerine yatırımı hızlanacak ve bu da kentsel dönüşüm ve konut arzının artmasına katkıda bulunacak.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow