Siirt’teki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları: Boşaltılan Adreslerde Yıkım Başladı

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Kemal Kızılkaya, 1’inci Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ çalışmalarını yerinde inceledi.

Şub 14, 2024 - 15:23
 0  36
Siirt’teki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları: Boşaltılan Adreslerde Yıkım Başladı

Siirt’te, 6 mahallede planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, Karakol Mahallesi’ndeki binaların yıkımına başlandı. Bu, Siirt Belediyesi ile daire sahipleri arasında imzalanan uzlaşı ve inşaat sözleşmelerinin ardından gerçekleşti. Vali ve Belediye Başkan Vekili Kemal Kızılkaya, 1’inci Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Kemal Kızılkaya, tarihi öneme sahip yapılar dışında, tarihi değeri olmayan binaların tamamının projeye uygun olarak yeniden inşa edileceğini belirtti. Kızılkaya, “Asrın felaketi, hepimize kentsel dönüşümün ne kadar ivedi yapılması gerektiğini hatırlattı. Eski Siirt olarak adlandırdığımız 6 mahalle, kentin kültürel dokusunu oluşturan ve her Siirtlinin öyküsüne ev sahipliği yapan bu bölge, kentsel dönüşümde de bu öncülüğü hak etmiştir. Tarihi öneme sahip yapılar dışında, tarihi değeri olmayan binaların tamamı, projeye uygun olarak yeniden inşa edilerek Siirt’in tarihine, mimarisine ve kültürüne uygun hale getirilecek, çarşılar korunacaktır” dedi.

‘Kira Yardımı ile Mağduriyet Yaşanmayacak’

Proje alanının 14 bin 800 metrekarelik alana sahip olduğunu belirten Vali Kızılkaya, “Bu alan, 142 hak sahibine aittir. 1’inci etap alanımızda 15 vakıf parseli, 3 tescilli cami, Ulu Camii ve Şeyh Maruf Camii, ve Summaka Camii olmak üzere toplam 3 cami bulunmaktadır. Toplam parsel sayımız ise 93 adettir. Öte yandan, 1’inci etap alanı sokaklar dahil olmak üzere 14 bin 800 metrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Bu etap içerisinde 12 bin 438 metrekarelik bir tapu alanı bulunmaktadır. Devletimiz, ‘1’inci Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ çerçevesinde, ticaret ve mesken olarak belirlenen alanlarda yer alan hak sahiplerine 48 ay boyunca güncel bedeli 3 bin lira olan kira yardımını sağlayacaktır. Bu destek sayesinde, hak sahipleri herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır” diye konuştu.

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow