Dünyadaki 10 Akıllı Şehir

Dünyanın en akıllı şehirleri listesinde, ilk 3 sıradaki şehirde sürpriz yaşanmadı. Dünyanın en akıllı şehirleri: Londra, Singapur ve Seul

6, 2023 - 08:51
 0  84
Dünyadaki 10 Akıllı Şehir

ONG & ONG Deneyim Tasarımı (OXD) ile ortaklaşa gerçekleştirilen 2018-19 çalışması, 10 vektörde yer alan 140 akıllı şehirden oluştu.

Gelecek vizyonu, liderlik, bütçe, teşvikler, destek programları, yetenek hazırlığı, insan odaklı yaklaşım, inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi, ‘akıllı’ politikaların uygulanması ve son olarak önceki girişimlerin ve projelerin bir geçmişi incelemeye alındı. Bu parametrelere göre Londa, Singapur ve Seul dünyanın en akıllı ilk 3 şehri olmayı başardı.

Dünyanın en akıllı şehirleri listesinde, ilk 3 sıradaki şehirde sürpriz yaşanmadı.

Dünyanın en akıllı şehirleri: Londra, Singapur ve Seul

New York ve Helsinki 4. ve 5. sırayı tamamladı. İlk 10’u tamamlayan diğer şehirler ise Montreal, Boston, Melbourne, Barcelona ve Şanghay oldu.

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan farklı bir raporda ise Singapur geleceğin en akıllı şehri olma potansiyeline sahip. Frost & Sullivan’a göre ise akıllı şehirlerin toplam piyasa değeri 2025 yılına kadar 2 trilyon doları aşacak.

Analist firmasına göre yapay zeka, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri, robotik, gelişmiş sürücü destek sistemleri geleceğin akıllı şehirlerinin ana teknolojileri arasında yer alacaktır. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yüzde 80’inden fazlasının 2050 yılında şehirlerde yaşamaya başlayacağını belirtiliyor.

Akıllı Şehir Konsepti Nedir?

Akıllı şehirlerde; şehrin içerisinde bulunan akıllı cihazlardan ( akıllı cep telefonu, akıllı evler, akıllı aydınlatmalar vb. ) elde edilen veriler sayesinde veri olmadan, akıllı şehir olmaz şehirlerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Örnek olarak, akıllı trafik ışıklarından elde edilen verilerle trafik ışıklarının yanma sıklığını daha dinamik bir şekilde ayarlanmasını ve özel durumlarda itfaiye,ambulans gibi trafik ışıklarının otomatik olarak yeşile dönmesini verebiliriz. Aslında esas konu; akıllı cihazların elde ettiği verilerin analiziyle zamandan, enerjiden, sudan, atıklardan tasarruf etmek ve daha sürdürülebilir bir hayat sunmak.

 • Ücretsiz Wi-Fi Alanları
 • Akıllı Park Alanları
 • Toplu Taşıma & Otomobil Paylaşım Uygulamaları
 • Temiz Enerji ve Aydınlatma
 • Akıllı Binalar
 • Akıllı Trafik
 • Güvenlik
 • Eğitim
 • Akıllı Çöp Toplama Sistemi
 • Şehrin Mobil Uygulaması
 • Dijital Kiosklar

Güncel Akıllı Şehirler listesi

 1. SINGAPORE
 2. ZURICH
 3. OSLO
 4. TAIPEI CITY
 5. LAUSANNE
 6. HELSINKI
 7. COPENHAGEN
 8. GENEVA
 9. AUCKLAND
 10. BILBAO

Tepkiniz Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

kentbilgisistemi kentbilgisistemi.com; kent bilgi sistemleri(KBS), coğrafi bilgi sistemleri(CBS), gayrimenkul, inşaat sektörü, kentsel dönüşüm ve bu konulara ilişkin mevzuat değişiklikleri, fuarlar ve etkinlikler kısaca kente dair güncel gelişmelerin, haberlerin yer aldığı bilgi amaçlı bir site olarak kurulmuştur.